GeriDünya ABD'de siyasi kriz korkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de siyasi kriz korkusu

ABD başkanlık seçimlerinin üzerinden 4 gün geçmesine süren belirsizlik giderek derinleşiyor. Florida'dan sonra New Mexico eyaletinde de oylar yeniden sayılacak. New Mexico'daki seçimi Demokrat aday Al Gore'un kazandığı bildirilmişti. ABD'nin başkansızlıktan dolayı siyasi krize sürüklenmesinden endişe duyan Cumhuriyetçiler'den sonra Demokratlar da Gore'e 'çekil' telkininde bulunmaya başladı.

New Mexico da sayılıyor
Televizyon kanallarının haberine göre, 5 seçici oyu bulunan New Mexico'da Gore 284 bin 635, Cumhuriyetçi rakibi George W. Bush ise 284 bin 369 oy aldı. Arada sadece 266 oy farkı bulunduğu için eyalette yeniden sayım yapılıyor.

New Mexico'daki sonucun geçersiz sayılmasıyla Gore'un kazandığı seçici oy sayısı 255'e düştü. Bush'un oy sayısı ise 246. Iowa, Wisconsin, New Hampshire ve Florida eyaletlerinde de durum henüz netleşmiş değil.

Gore'un başkan yardımcısı adayı Joe Lieberman, Gore'un 17 Kasım'dan önce açıklanacak hiçbir seçim sonucunu tanımayacağını bildirdi.

CBS televizyonunda konuşan Lieberman, seçimin kaderini Florida'nın belirleyeceğine işaret ederek, bu eyelatte 17 Kasım'a kadar kesin sonuçlar alınmadan ileri sürülecek hiçbir sonucu kabul etmeyeceklerini söyledi. Lieberman, kendilerinin isteği üzerine oyların elle sayılmasının, nihai sonucu değiştireceğini düşündüğünü belirtti.

Amerikan medyasına göre, 25 seçici oya sahip Florida'da Bush, Gore'un 327 oy önünde gidiyor.

Demokratlar'dan Gore'a 'çekil' telkini
Florida'da George W. Bush'un önde gitmesinden dolayı, Al Gore'a yarıştan çekilmesi yönünde Cumhuriyetçiler'den yöneltilen telkinlere, bazı önde gelen Demokrat isimler de katıldı.

Demokrat Partili New Jersey senatörü Robert Torricelli, açıklamasında, ''Al Gore'un başkan seçilmesini çok istiyorum. Ancak daha önce ABD'ye bir başkan seçilmesini istiyorum'' dedi. Torricelli, bu durumda Gore'un Amerikan siyasi yaşamında kriz çıkmasına yol açmayacak şekilde davranması gerektiğini söyleyerek, dolaylı şekilde Demokrat başkan adayının çekilmesi çağrısında bulundu.

Gore'a, benzer bir mesajın da Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat Parti grubu lideri Dick Gephardt tarafından iletildiği parti kaynaklarınca ifade edildi.

Al Gore'un kurmayları ise Florida'da durumun henüz kesinleşmediği bir ortamda Gore'un çekilmeye niyeti olmadığını vurguluyorlar.

Florida'daki genel resmi sonucun, postayla gelen oylar da dahil olmak üzere, gelecek cuma günü açıklanmasının ardından eğer yenilirse Gore'un kurmaylarının, usulsüzlük ve hile yapıldığı gerekçesiyle mahkemeye başvurması bekleniyor.

Geçmişte de olmuştu
Bush'un özel temsilcisi James Baker'ın, Gore'un çekilmesi gerektiği yönündeki açıklamasına destek veren çevreler, 1960 ve 1976 yılı seçimlerindeki benzer durumları örnek gösteriyorlar.

Çok kritik geçen bu iki seçimde, 1960'ta Cumhuriyetçi Richard Nixon Demokrat John F. Kennedy'ye, 1976'da da Cumhuriyetçi Gerald Ford Demokrat Jimmy Carter'a küçük oy farkıyla yenilmişti.

Yoğun hile söylentilerinin karıştığı bu seçimlerin ardından Nixon ve Ford, bazı danışmanlarının oyların yeniden sayılması gerektiği yolundaki telkinlerine karşın, ''ABD'nin yüce çıkarları için'' çekilmeyi uygun görmüşlerdi.

Cumhuriyetçi çevreler, şimdi Gore'un bu sorumluluğu göstermeyerek siyasi kriz çıkmasına ''çanak tuttuğunu'' savunuyorlar.

Bush'un yüzünde çıban çıktı
Cumhuriyetçi George W. Bush, karargahı Texas eyaletinin Austin kentinde gazetecilerle son görüşmesine, sağ şakağında geniş yara bandıyla katıldı. Bush'un kısa süre önce çekilen bir fotoğrafında da favorisinin altında büyükçe bir iltihaplı beze olduğu fark edildi.

George W. Bush'un basın sözcüsü Karen Hughes, Cumhuriyetçi başkan adayının yüzünde kıl dönmesi olduğunu ve yüzünün iltihap toplandığını söyledi. Sözcü, Bush'un antibiyotik aldığını ve endişe edilecek bir durum olmadığını belirtti.

Dermatologlar ise aşırı gerginlik ortamında yüzde bu tür ihtihaplı bezelerin çıkmasının normal sayıldığını, Bush'un da muhtemelen bundan musdarip olduğunu söylediler.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle