ABD’de meclis krizi derinleşiyor... O vekillere ‘Taliban’ adını taktılar

Güncelleme Tarihi:

ABD’de meclis krizi derinleşiyor... O vekillere ‘Taliban’ adını taktılar
Oluşturulma Tarihi: Ocak 07, 2023 07:00

ABD’de Temsilciler Meclisi üyeleri üçüncü günde de meclis başkanını seçemedi. Peş peşe yapılan 13 tur oylama sonuçsuz kalırken, Cumhuriyetçiler, muhalif vekillere ‘Taliban’ adını taktı.

Haberin Devamı

ABD Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler üçüncü günde de yeni meclis başkanını seçmeyi başaramadı. Kapsamlı tavizlere rağmen Kevin McCarthy, kendi partisinden muhalif isimleri ikna edemiyor. Tamamı Donald Trump çizgisindeki bu isimlere seslenen eski Başkan, McCarthy’ye oy vermelerini istemişti. Etkisiz kalan bu çağrı, Trump’ın parti içindeki etkinliğinin sorgulanmasına yol açtı. McCarthy muhalifleri ona karşı somut bir itiraz getirmek yerine “güvenilmez” biri olduğunu söylüyor.

İÇ SAVAŞ’I HATIRLATTI

Geçen salı ve çarşamba günleri yapılan üçer ve perşembe günkü 5 oylamadan sonra dün gece yapılan 2 turda da gerekli oy sayısına ulaşamadı. Meclis başkanı seçmek için birden fazla oylama en son 1923’te gerekmişti. Peş peşe 11 oylama ile tablo, en son 1861-1865 arasındaki İç Savaş’tan hemen önce, 1859’da bu kadar kötüydü. O yıl bir başkan ancak 44 oylama sonucu seçilebilmişti. Çaresiz kalan 57 yaşındaki McCarthy, görevdeki meclis başkanını devirmek için yalnızca bir üyenin çağrısıyla oylama yapılmasını kabul ederek kendi kırmızı çizgisini aştı ancak bu taviz de yeterli olmadı. Normalde bunun için Cumhuriyetçilerin yarısının oyu gerekiyor.

Haberin Devamı

Öte yandan taraflar arasında görüşmeler dün de sürdü. Muhalifleriyle bir dizi temasta bulunan aday McCarthy, “Bugün daha pozitif hissediyorum. Bence iyi bir görüşme yaptık” dedi. McCharty görüşmelerin ardından bazı muhalif vekilleri yanına çekmeyi başarsa da seçilmesi için gerekli olan 218 oya ulaşamadı. Meclis, bir başkan olmadan çalışmaya başlayamıyor. ‘Özgürlük Grubu’ üyesi 20 vekil Cumhuriyetçiler içinde “Taliban 20” adıyla eleştiriliyor. Tamamı Trump çizgisindeki bu isimler, aşırı sağın güçlü olduğu güney eyaletlerinden geliyor.

ABD’de meclis krizi derinleşiyor... O vekillere ‘Taliban’ adını taktılar

 

KANLI AMERİKAN KONGRESİ BASKINININ İKİNCİ YILDÖNÜMÜ

Meclisin çıkmaza girdiği ABD’de dün, 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınının ikinci yılı dolayısıyla Beyaz Saray’da anma töreni düzenlendi. Törende konuşan ABD Başkanı Joe Biden, baskıncıların, halkın iradesini yok sayarak “demokrasiye karşı bir saldırı” gerçekleştirdiklerini söyledi. Biden, 6 Ocak Kongre baskınına karşı verdikleri mücadeleden ötürü aralarında hayatını kaybeden polis memurlarının yakınları ve yerel yöneticilerin de bulunduğu 14 kişiye, Başkanlık Vatandaşlık Madalyası’nı takdim etti. Dönemin Cumhuriyetçi Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, Demokrat Joe Biden’ın seçim zaferinin onaylanacağı oturumu engellemek amacıyla 6 Ocak’ta Kongre binasına saldırmış, beş kişinin hayatını kaybettiği olaylarda 140’tan fazla polis yaralanmıştı. Şu ana kadar 50 eyalette toplam 950 sanık tutuklandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!