ABD’de kürtaj tartışması

ABD’de kürtaj tartışması

ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj hakkını anayasal koruma altına alan kararı geri döndürmeye hazırlanıyor.

Haberin Devamı

‘Roe-Wade davası’ olarak bilinen ve kürtajın anayasal hak olmasının temel dayanağını oluşturan 1973 tarihli emsal karardan dönülmesini hedefleyen 98 sayfalık taslak metin, haber sitesi Politico tarafından yayımlandı. Mahkeme üyesi Samuel Alito imzalı 10 Şubat 2022 tarihli taslak görüşte, “Roe-Wade kararı başından beri hatalıydı. Kürtaj hakkının geleneklerinde köklü bir yeri yoktur” ifadeleri yer aldı.

26 EYALETİ ETKİLEYECEK

Yüksek Mahkeme kürtaj aleyhine karar verirse, eyaletler bu konuda tekil kararlar alabilecek. Bu durumda kürtaj karşıtı 26 eyalette bu hakkın ortadan kalkabileceği belirtiliyor. Eski Başkan Donald Trump döneminde yapılan atamaların ardından mahkemede çoğunluk muhafazakâr üyelerde.

BIDEN TEPKİ GÖSTERDİ

ABD Başkanı Joe Biden ise yazılı açıklamasında “Kadınların seçme hakkının temel bir hak olduğuna inanıyorum” diyerek Kongre’den mahkemenin aksine bir karar çıkarabilmek için “oy verme” çağrısında bulundu. Kongre’de kürtaja izin veren bir yasanın çıkması için Biden’ın Demokrat partisinin kasımda yapılacak ara seçimlerde çoğunluğu sağlaması gerekiyor.

Haberin Devamı

O karar ne diyor: 1973 tarihli kararda ABD Yüksek Mahkemesi kadınların, cenin rahim dışında yaşayabilecek duruma gelmeden önce, yani hamileliğin 22 ila 24’üncü haftalarına kadar kürtaj yaptırma hakkına sahip olduklarına hükmetmişti. Dava karşı karşıya gelen tarafların ismiyle ‘Roe, Wade’e karşı’ olarak anılıyor. 

Haberle ilgili daha fazlası: