ABD’de e-posta skandalı büyüyor: FBI uyarıyı dinlemedi

ABD’de e-posta skandalı büyüyor: FBI uyarıyı dinlemedi

Hillary Clinton’ın Dışişleri Bakanı iken kendi özel e-posta hesabını kullanarak resmi yazışmaları yapması ile ilgili soruşturmayı yeniden başlatan FBI’ın Kongre’yi bilgilendirmesine Adalet Bakanlığı’nın karşı çıktığı açıklandı. Bakanlık yetkilileri, bunun ‘seçimlere müdahale etmeme’ prensibine aykırı olduğunu iletti. FBI Direktörü Comey geri adım atmadı.

Haberin Devamı

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimi için Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’ın e-postaları hakkında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yeniden açtığı soruşturmayla ilgili ABD Kongresi’ni bilgilendirmesine Adalet Bakanlığı’nın tepki gösterdiği ortaya çıktı. FBI Direktörü James Comey, geçen cuma günü Kongre üyelerine yeni bulunan bazı delillerin Temmuz ayında kapatılan Clinton hakkındaki e-posta soruşturmasıyla ilgili olabileceğini bildiren bir mektup yazmıştı. Amerikan basını, Adalet Bakanlığı yetkililerinin Comey’yi mektubu göndermekten vazgeçirmek için çaba harcadığını yazdı. Buna göre Adalet Bakanı’na karşı sorumlu olan FBI, bunun seçimlere çok az süre kala seçim sürecini etkileyecek bir hareket olduğu yönünde uyarıldı ve Adalet Bakanlığı yetkilileri, bunun da seçimleri etkilemekten kaçınma prensibine aykırı olduğunu vurguladı. 

60 GÜN TEAMÜLÜ   

Haberin Devamı

Yetkililerin verdiği bilgilere göre FBI ve Adalet Bakanlığı, bir seçime 60 gün kalmasından itibaren siyaseten hassas soruşturmalar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak Comey, uyarılara rağmen mektubu gönderdi. Washington Post’a konuşan Adalet Bakanlığı’ndan bir isim, “Direktör Comey, bizim pozisyonumuzu anladı. Bunu Adalet Bakanlığı yönetiminden duydu. Comey bağımsız bir karar vererek Kongre’yi ikaz etti” diye konuştu.Comey ise Kongre’yi bilgilendirmesiyle ilgili FBI çalışanlarına yazılı bir açıklama yaptı. Comey, açıklamasında “Genelde devam eden soruşturmalarla ilgili Kongre’yi bilgilendirmiyoruz ancak daha önce soruşturmanın tamamlandığını söylediğim için böyle yapmak zorunda hissettim. Bunu yapmamak Amerikan halkını yanıltmak olurdu diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘ONU İÇERİ ATIN’ SLOGANI   

Clinton’ın rakibi Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump ise önceki gün Phoenix’deki mitinginde Adalet Bakanlığının Comey’yi mektubu göndermekten vazgeçirmeye çalışmasını eleştirdi. Trump, “Bu, Watergate’ten beri en büyük siyasi skandal. Herkesin en derin umudu adaletin güzel bir şekilde temin edilecek olmasıdır” dedi. Trump taraftarları ise Hillary Clinton’ı kastederek, “Onu içeri atın” diye slogan attı. Clinton, hakkında ikinci bir soruşturma açılmasına karşı önceki gün Florida’daki mitinginde “Seçimden hemen önce bu kadar az bilgiyle böyle bir şeyi çıkarmak oldukça tuhaf. Tuhaf olmasının yanında emsalsiz ve son derece rahatsız edici” demişti. Clinton, FBI Başkanı James Comey’yi soruşturmayla ilgili herşeyi ortaya koymaya davet etmişti. Kamuoyu araştırmalarına göre Clinton, Trump’ın önünde bulunuyor.   

KERRY: BU KONUNUN DIŞINDA KALACAĞIM

Haberin Devamı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise İrlanda’daki basın toplantısında konuyla ilgili görüşü sorulduğunda “Ben bilgilendirilmedim” dedi. Kerry, “Bir Amerikan vatandaşı olarak ve partinin eski bir başkan adayı olarak neler olduğu konusunda söylemek istediğim çok şey var ancak yapamam ve bu konunun dışında kalacağım” diye konuştu.


BİLGİ NOTU

Clinton’ın danışmanı Huma Abedin’in ayrılma kararı aldığı kocası Anthony Weiner’in bilgisayarında bulunan bazı bilgiler üzerine FBI, Clinton’ın devletle ilgili e-posta yazışmalarını güvenli olmayan kişisel bilgisayarından yaptığı yönündeki soruşturmayı yeniden açtı. Bu arada, soruşturmaya yakın bir kaynak, yazışmalarla ilgili yeni delillerin Abedin’in bilgisayarıyla ilgili olmadığı ve sadece eşi Weiner’ınkinden alındığı bilgisini verdi.

Haberle ilgili daha fazlası: