GeriDünya ABD'de Clinton yanlıları son kozunu oynuyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'de Clinton yanlıları son kozunu oynuyor!

ABD'de Clinton yanlıları son kozunu oynuyor!
Abone Olgoogle-news

ABD'de 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerinden yenilgiyle ayrılan Hillary Clinton yanlıları, Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki görevine başlayamaması için internette büyük bir imza kampanyası başlattı.

ABD'de dört yıl süreyle görev yapan başkan, aslında doğrudan halkın seçimiyle belirlenmiyor. Başkanı seçmenlerin oyu değil, Seçiciler Kurulu belirliyor. 538 delegeden oluşan ve tek görevi ABD başkanını seçmek olan bu kurul, aralık ayının ikinci çarşamba gününü izleyen ilk Pazartesi günü toplanarak oylama yapıyor. Bu yıl, söz konusu tarih 19 Aralık'a denk geliyor.

Seçiciler Kurulu'ndaki delegeler bu oylamada, temsil ettikleri eyaletleri hangi parti kazanmış ise o partinin adayına oy veriyor.

İşte Demokratların başlattığı imza kampanyasında da delegelerden, teamülün aksine hareket etmeleri ve temsil ettikleri eyaletlerde Trump kazanmış dahi olsa Clinton'a oy vermeleri isteniyor.

Change.org'daki "Seçiçiler Kurulu: Hillary Clinton'ı Başkan Yap" kampanyasına şu ana kadar 4.7 milyonu aşkın kişi destek verdi. Bu, yaklaşık dokuz yıldır yayında olan sitede başlatılan imza kampanyalarında ulaşılan en yüksek sayı.

ABD'deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Trump 306, Demokrat rakibi Clinton ise 232 delege kazanmıştı. Clinton ülke genelinde Trump'tan yaklaşık 2.5 milyon daha fazla oy almasına rağmen, seçici kurul sistemi nedeniyle seçimi kaybetmişti.

"CEZA ALMAYACAKSINIZ"

İmza kampanyasını başlatan Daniel Brezenoff, sitedeki çağrısında "19 Aralık'ta Seçiciler Kurulu'ndaki delegeler, oylarını kullanacak. Eğer delegeler, eyaletleriyle aynı doğrultuda oy verirse, Donald Trump kazanacak. Ama Trump'ın kazandığı eyaletlerin 14'ünde, delegeler Hillary Clinton'a oy verseler dahi ceza almayacaklar" ifadesini kullandı.

Brezenoff, ardından da söz konusu 14 eyaletteki 149 delegeyi, ülke genelinde Trump'tan daha çok oy alan Clinton'ı desteklemeye davet etti.

ABD'de seçici kurul sisteminin başladığı 1787'den bu yana sadece 157 kişi, temsil ettiği eyaletin iradesinin aksi yönde oy kullandı. Bunlardan 71'i; ilk kazanan aday, seçiciler kurulundaki oylamadan önce öldüğü için diğer adaya oy vermişti.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle