ABD: Wikileaks sızıntılarından üzüntü duyuyoruz, ilişkilerimize zararlı

ABD: Wikileaks sızıntılarından üzüntü duyuyoruz, ilişkilerimize zararlı

Wikileaks'in yayımladığı ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgeler dünyada deprem yarattı. Wikileaks şimdiye kadar 251 bin diplomatik belgeden 243'ünü yayımladı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, belgelerin yayımlanmasından sonra ilk kez kameraların karşısına geçti. Clinton gizli belgelerin sızmasından dolayı üzüntü duyduklarını ve bu durumun ABD'nin ikili ilişkilerine zarar verdiğini söyledi.

Haberin Devamı

 

DAVUTOĞLU, CLINTON'LA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Washington'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Clinton, gizli belgelerin yayımlanmasının, ABD ve mütteffiklerine yönelik bir saldırı olduğunu belirtti.

"Gizli belgelerin sızdırılması başkalarının hayatını tehlikeye atıyor" diyen ABD Dışişleri Bakanı, Washington'ın, Wikileaks'ın gizli belgeleri yayınlamasını şiddetle kınadığını vurguladı. Clinton, böyle bir olayın bir daha tekrarlanmaması için ABD olarak ellerinden geleni yapacaklarını da sözlerine ekledi.

"İNSANLAR ÖLÜM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA"

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bu belgeleri veren insanların işkence, tutuklama ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığını söyleyen Clinton, gizli belgelerin açıklanmasının ABD'nin diğer ülkeler ile olan işbirliği çabalarına zarar verdiğini ifade etti.

Haberin Devamı

"BELGELERİ ÇALANLARA KARŞI CİDDİ ADIMLAR ATACAĞIZ"

ABD'nin, Wikileaks tarafından yayımlanan belgeleri çalanlara karşı ciddi adımlar atacağını dile getiren Clinton, "Belgelerin yayımlanması konusundaki tartışmaları olumlu karşılıyoruz. Bu bizim demokrasimizin bir parçası. Ancak gizli belgelerin çalınması kamunun iyiliğine hizmet eden bir durum değil" dedi.

"ABD İSTEDİĞİ İÇİN İRAN'A YAPTIRIM UYGULANMIYOR"

İran'a nükleer programı nedeniyle BM tarafından uygulanan yaptırım kararının, ABD istediği için alınmadığını ifade eden Clinton, "Ülkeler var olan kanıtları değerlendirip ondan sonra yaptırım kararı aldı" diye konuştu.

Clinton İran konusunda ayrıca, "Sızan belgeler İran’ın hareket ve niyetlerine yönelik endişeleri barındırıyor. Sözde sızıntı belgeler, İran’ın komşu ülkeleri için oldukça ciddi bir tehlike unsuru olduğunu teyit ediyor. Bu yüzden uluslararası anlamda bir araya gelip, İran yaptırımlarının kabul edilmesi gerekiyordu" ifadesini kullandı.

BASIN TOPLANTISI ÖNCESİ DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Basın toplantısı öncesi Davutoğlu ile başbaşa bir görüşme yapan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ABD'nin ikili ilişkilerinin zarar görmemesi için birtakım ziyaretlerde bulunacağını söyledi. Clinton ilk aşamada Kazakistan ve Özbekistan'a gideceğini belirtti. Clinton, "Müttefiklerimizin sözde sızıntılardan endişe duymalarını istemiyorum" dedi.

Haberin Devamı

BEYAZ SARAY: OBAMA HİÇ MEMNUN DEĞİL

Dışişleri Bakanı Clinton'dan hemen sonra ise Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs gazetecilerin karşısına geçti. Gibbs, düzenlediği basın toplantısında, hem Wikileaks ve hem de gizli diplomatik belgelerin medyaya sızmasını sağlayan diğer kişilerin kanunen "suçlu" olduğunu söyledi.

Gibbs ayrıca ABD Başkanı Barack Obama'nın belgelerin sızmasından "hiç memnun" olmadığını belirtti.

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: