GeriDünya ABD UFO üretti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD UFO üretti

ABD UFO üretti
refid:14519318 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

NASA, bilinen uzay araçlarını her alanda geride bırakan yeni nesil insansız uzay aracı üretti. Test uçuşu için Perşembe günü uzaya fırlatılan X-37B'nin görevi hakkındaki temel bilgiler ABD ordusu tarafından gizli tutuluyor.

X-37B UZAY ARACI - FOTO GALERİ   

ABD, X-37B adını verdiği yeni nesil uzay aracının minyatürünü bir Atlas roketiyle uzaya yolladı. Yaklaşık 9 ay sürmesi beklenen deneme uçuşu için, uzay aracı Perşembe günü Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatıldı.

   

ABD Lockheed Martin ve Boeing şirketlerinin ortak girişimi olan United Launch Alliance tarafından üretilen 9 metre uzunluğunda ve 5 ton ağırlığındaki X-37B, dünyanın atmosfere kendi başına girme ve yere inme özelliği olan ilk insansız uzay aracı olma özelliğine sahip.   

 

ABD ordusu, X-37B’nin taşıma yükünden yürüteceği testlere ve yörüngede gerçekleştireceği testlere ait bilgilerin gizli tutulduğunu belirtti.        

   

YAKITSIZ UZAY ARACI

NASA tarafından 1990’ların başlarında hayata geçirilen askeri proje kapsamında üretilen X-37B, dünyanın tekrar kullanılabilir ilk uzay mekiği olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, uzayda iki hafta kalabilen uzay araçlarına kıyasla, X-37B yörüngede 9 ay görev yapabilecek. 

 

X-37B’nin bir diğer büyük özelliği, yakıtla çalışan uzay araçlarının aksine güneş enerjisiyle ve lityum-iyon yüklenen aküyle çalışabilme özelliği. 

 

NASA’nın bugüne kadar uzay görevlerinde kullandığı uzay araçlarının göreve hazırlanması binlerce mühendisin 3-4 ay süren çalışmasını gerektiriyor. Ancak X-37B’nin sahip olduğu üstün özellikler, ileride yapılacak uzay uçuşlarının çok daha sık yapılmasını sağlayacağı gibi, maliyette büyük tasarruf getirecek.

 

İnsansız uzay aracı olara tasarlanan X-37B, uzayda yeni donanım, alıcılar ve materyalleri test edecek.     

 

RUSYA’NIN ESKİ PROJESİYDİ

ABD’nin test uçuşuyla hayata geçirdiği X-37B projenin ilk örneği, 1988 yılında ilk kez Ruslar tarafından denenmişti. O yıl, Sovyet Rusya Buran adlı insansız uzay aracını yörüngeye yollamış ve araç başarıyla Dünya’ya dönmeyi başarmıştı. 1991 yılında Sovyet Rusya’nın dağılmasıyla, proje 1993’te rafa kaldırıldı.    

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle