ABD savaş uçağı zorla indirildi

ABD savaş uçağı zorla indirildi

İran haber ajansı, İran hava sahasını ihlal eden ABD savaş uçağının inişe zorlandığını duyurdu. İran devlet televizyonu ise uçakta 5 ABD generalinin olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

Yarı resmi İran haber ajansı Fars Haber Ajansı'nın haberine göre İran hava sahasını ihlal eden ABD savaş uçağı bir İran havalimanına zorla indirildi. Beş ABD'li asker sorgulandı.

ABD savaş uçağının hava sahasını bilinçli olarak ihlal etmediği anlaşılınca, ABD uçağı ve askerleri bir gün sonra serbest bırakıldı. Ancak olayın ne zaman meydana geldiği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Türk hava sahasından geçti

Falcon tipi Amerikan uçağının Türk hava sahasından İran topraklarına girdiği belirtildi. Türk hava sahasından İran topraklarına girdiği belirtilen ABD tescilli uçağın, “Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinden Avrupa'ya giderken rotasındaki sapma” nedeniyle bu durumla karşılaştığı belirtildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü yetkilileri, Irak'ın Erbil kentinden Avrupa'ya doğru  kalkan ABD tescilli uçağın, Türk hava sahasından geçişi sırasında rotasında yaşanan sapma nedeniyle İran hava sahasına girdiğini açıkladı.

“Yoğun hava trafiğinin yaşandığı dönemlerde zaman zaman bu tür rota sapmalarıyla karşılaşılabildiğini” anlatan yetkililer, “herhangi bir hava  sahası ihlalinin söz konusu olmadığını” söyledi. Yetkililer, “uçuşun Türk  askeri makamlarının bilgisi dahilinde yapıldığını” kaydetti.

Haberin Devamı

İran televizyonu: Uçağın içindekiler ABD'li

İran devlet televizyonu ise inişe zorlanan uçağın ABD'ye ait olmadığını ancak uçağın içinde ABD'liler bulunduğunu duyurdu. Uçaktaki 5 ABD generalinin ve 3 sivilin 30 saat boyunca sorgulandığı belirtildi.

15 İngiliz askeri de gözaltına almışlardı

İran 23 Mart 2007'de Körfez'de devriye gezen 15 İngiliz askerini karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına almıştı. İngiliz askerleri 13 gün süren uluslararası bir kriz sonrasında bırakılmıştı.

Krizin ardından İran, askerleri İngiltere'ye iade etmişti. İngiltere de Körfez'deki devriye faaliyetlerini bir süre askıya almıştı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: