GeriDünya ABD Irak'ta IŞİD'i vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD Irak'ta IŞİD'i vurdu

ABD Irak'ta IŞİD'i vurdu
refid:27159739 ilişkili resim dosyası

ABD'li yetkililer Amerikan uçaklarının Irak'ın batısında yaşamsal önemdeki Haditha Barajı yakınlarında bulunan IŞİD hedeflerine bir dizi saldırı düzenlediğini açıkladı.

ABD Irakta IŞİDi vurdu

Bölgede ilk olarak yapılan hava saldırıları barajı denetimleri altında tutan Irak Ordusu ve Sünni Aşiret güçlerini korumayı amaçlıyor.

ABD IŞİD'in Irak'ın kuzeyi ve batısındaki ilerleyişini durdurmaya çalışan Irak güçleri ve Peşmergelere yardım etmek için çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Bu arada Peşmerge güçleri stratejik açıdan önemli Zarta Dağı’nı IŞİD militanlarından geri aldı.

ABD'li bir yetkili, "Irak hükümetinin isteği ve ABD personeli ve tesislerini koruma görevimiz paralelinde ABD uçakları Haditha Barajı yakınındaki IŞİD teröristlerini vurmaya başladı" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Basın Sözsüsü Tümamiral John Kirby de, "Sünni aşiretlerin desteğiyle Irak Güvenlik Güçleri'nin denetimi altında kalan barajın güvenliğini teröristlerin daha fazla tehdit etmesini önlemek için bu saldırıları düzenledik" diye konuştu.

BARAJLAR HEDEFTE
Adını daha sonra İslam Devleti olarak değiştiren IŞİD Örgütü geçtiğimiz aylarda Irak ve Suriye'de büyük bölgeleri denetimi altına almış ve halifelik ilan etmişti.

ABD Ağustos başından bu yana IŞİD hedeflerine 130'dan fazla hava saldırısı düzenledi.

ABD Irakta IŞİDi vurdu

IŞİD militanları ilerleyişleri sırasında bir dizi barajı hedef aldı ve Felluce'deki barajı ele geçirdi.

IŞİD güçleri daha sonra Musul Barajını da ele geçirdi, ancak ABD'nin hava saldırılarının da yardımıyla püskürtüldüler.

Örgüt ülkenin batısındaki Anbar Bölgesi'nde, Fırat Vadisi üzerinde kurulu Haditha Barajını ele geçirme girişimlerindeyse şu ana dek başarısız oldu.

IŞİD militanları Felluce Barajı'nda bulunan 10 kapağın sekizini kapatmış, Fırat Nehri'nin ülkenin güneyindeki su seviyeleri azalmıştı.

IŞİD Irak'ın batısı ve Suriye'deki bazı petrol ve doğalgaz yataklarını da elinde tutuyor.

Bu arada Peşmergeler, IŞİD'ın Haziran'da ele geçirdiği Musul kentine kadar uzanan düzlüklere hakim konumdaki stratejik açıdan önemli Zartak Dağını geri aldı.

Zartak Dağı geçen ay IŞİD'in eline geçmişti.

ABD Irakta IŞİDi vurdu

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False