GeriDünya ABD dizisinde Türklere ağır suçlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD dizisinde Türklere ağır suçlama

ABD dizisinde Türklere ağır suçlama
refid:14277843 ilişkili resim dosyası

Dünyaca ünlü yönetmen Steven Spielberg ve yıldız oyuncu Tom Hanks'in ortak yapımı "The Pacific" isimli dizide, İzmir'in Yunan işgalinden kurtarılması sırasında Türkler'in İzmir'i yakıp yıktığı ve Yunan ailelerin canlarını zor kurtardığı iddiaları yer aldı.

TÜRKLER BÖYLE SUÇLANDI - WEB TV

ABD'nin HBO kanalında yayınlanan "The Pacific" adlı dizi, yayına girdiğinden bu yana büyük sükse yaptı ve rating listelerinde üst sıralarda yer aldı.

200 milyon doları aşan bütçeli dizinin, Pazar günü yayınlanan üçüncü bölümünde geçen bir diyalogda Türklerin Yunan işgali sırasında İzmir'i yakıp yıktıkları gibi asılsız suçlamalara yer verildi.

Suçlamalar, Yunanistan'dan kaçarak Avustralya'nın Melbourne kentine yerleşen Yunanlı bir ailenin hikayesini anlatmasında yer aldı. Ailenin Avustralya'ya geliş hikayesini anlatan anne, 1922 yılında İzmir'in üç yıl süren Yunan işgalinden kurtuluşu sırasında Türklerin kenti yakıp yıktığını ve kendilerinin de ancak kaçarak canlarını kurtardıklarını söyledi.

Kadın oyuncu evlerine konuk olarak gelen Bob isimli bir Amerikalı askerin sorduğu soru üzerine hikayelerini şöyle anlattı:

"Türkler 1922'de girip yakıp yıktılar. Her şey gitti. Hayatta kaldıysan annem ve benim gibi kaçardın. Ama biz rıhtıma kadar gidebildik. Sonra bir gemiye yüzdük. Kaptan bizi gemisine aldı ve Pire'ye kadar götürdü. Hayatlarımızı kurtardı. Ama evimiz gitmişti. Ne yapacaktık? Buraya geldik."

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Pasifik cephesinde görevli Amerikan askerlerinin hikayesinin konu edildiği dizinin ana karakterlerden olan Bob, Melbourne'de burada tanıştığı Yunan asıllı bir kızın ailesinin evine gidiyor.

Ailesiyle yemekte sohbet eden ABD'li asker, kızın ailesine Yunanistan'dan Avustralya'ya neden geldiklerini soruyor. Kızın annesi İzmir'den geldiklerini ve burayı bilip bilmediğini sorunca Bob, başını sallayıp çok kitap okuduğu yanıtını veriyor.

Dizinin bu bölümünün yayın tarihinin, Yunanistan'ın Osmanlı egemenliğinden ayrılmasının 189'uncu yıl dönümü olan 25 Mart'tan üç gün sonraya denk gelmesi ise dikkat çekti.

TÜRK İZLEYİCİLER TEPKİLİ

Dizide Türk askerinin Yunan işgalinde bulunan İzmir'i kurtarmasının çarpık bir dille anlatılması dizinin bu bölümünün yayınlandığı internet sitelerinde de Türk izleyicilerin tepkilerine yol açtı. İzleyicilerinden bazıları tepkilerini internet sitelerinde yazdıkları yorumlarla dile getirirken, dizinin yayınlandığı televizyon kanalına da Türk izleyicilerden tepki yorumları gönderildi.

OBAMA'YA ÖZEL GALA YAPILMIŞTI

ABD'de büyük ilgi uyandıran "The Pacific" dizisinin ilk bölümünü, Başkan Barack Obama da özel olarak Beyaz Saray'a davet ettiği Spielberg ve Hanks ile birlikte izlemişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False