GeriDünya ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı

ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı
refid:30021786-spot ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hürriyet’e yönelik saldırılarla ilgili endişeli olduklarını açıkladı. ABD'nin konuya ilişkin kaygılarını Türkiye'ye iletip iletmediği yönündeki soruya John Kirby, "Bizim görüşümüze göre kendi anayasalarındaki kendi temel değerleriyle örtüşmeyen, gerçekleştirdikleri eylemler var" yanıtını verirken, "Türkiye’yi medya özgürlüklerine saygı göstermeye ve Türk Anayasası’nca sağlanan güvenceleri yerine getirmeye davet ediyoruz" dedi.

ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı AB KOMİSYONU’NDAN HÜRRİYET’E SALDIRIYA YÖNELİK AÇIKLAMA

WASHINGTON Yönetimi, ABD Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter üzerinden yayınladığı kınama mesajlarının ardından Hürriyet’e yönelik saldırılarla ilgili sert bir açıklama yaptı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik saldırılar konusunda Türk Hükümeti’ne kaygılarını açıklayıp açıklamadıkları sorusuna cevap verirken, “Bizim görüşümüze göre kendi anayasalarındaki kendi temel değerleriyle örtüşmeyen, gerçekleştirdikleri eylemler var” dedi.

ANYASAYAL GÜVENCELER SAĞLANMALI

Kirby, Hürriyet Gazetesi’ne yönelik saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’yi medya özgürlüklerine saygı göstermeye ve Türk Anayasası’nca sağlanan güvenceleri yerine getirmeye davet ediyoruz. Bunlar her sağlıklı demokrasinin çok önemli unsurlarıdır. Hürriyet Gazetesi’ne yönelik protestonun Adalet ve Kalkınma Partisi üyeleri tarafından teşvik edildiği yönündeki haberlerden endişeliyim. Seçilmiş yetkililer, medya kuruluşlarına karşı şiddeti teşvik eden bir görüntü vermemeleri konusunda dikkatli olmak zorundadırlar.”

ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı HÜRRİYET’E SALDIRIYA BİR TEPKİ DE…

TÜRK DEMOKRASİSİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Kirby, Türkiye’deki yabancı gazetecilerin son günlerde üst üste gözaltına alınmalarıyla ilgili ABD’nin Türkiye’deki basın özgürlüğüne müdahalede artan biçimde endişe duyup duymadığı konusunda ise şunları söyledi: “Bizim tüm dünyadaki basın özgürlüğü konusunda endişelerimiz var ve Hürriyet’e yönelik en son olayla ilgili de kaygılarımızı dile getirdik. Türk demokrasisinin kalitesi bizim için önemlidir. Türk yetkililerinin Türkiye’nin temel değerlerini, demokratik kurumları ve evrensel ölçüde tanınan temel özgürlükleri muhafaza etmelerini umarız. Bu da tüm dünyada dile getirdiğimiz bir noktadır. Böyle de yapmaya dervam edeceğiz.”
Kirby, basın toplantısında gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen son uygulamalar ışığında Türkiye’de demokrasinin hangi seviyede olduğuna dair bir yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik saldırılar konusunda Türk Hükümeti’ne kaygılarını açıklayıp açıklamadıkları yönündeki soruya cevap verirken “Bizim görüşümüze göre kendi anayasalarındaki kendi temel değerleriyle örtüşmeyen, gerçekleştirdikleri eylemler var” dedi.

ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı PATRONLARDAN ÇİRKİN SALDIRIYA TEPKİ

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Hürriyet Gazetesi'ne önceki gece yapılan saldırıya ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden de kınama gelmişti. Yapılan açıklamada, "Seçilmiş yetkililer medyaya yönelik saldırıları cesaretlendirir görüntüsü vermemek konusunda dikkatli olmalı. Tüm taraflar, basın özgürlüğünü desteklemeli" denildi.

ABD’den Ankara’ya Anayasa uyarısı Hürriyet'e ikinci saldırı dış basına böyle yansıdı

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False