ABD açık konuştu! ‘Rus ordusunun zayıflatılması gerekiyor’

Güncelleme Tarihi:

ABD açık konuştu ‘Rus ordusunun zayıflatılması gerekiyor’
Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2022 07:00

Ukrayna savaşı üçüncü ayına girerken ABD’den Ukrayna’ya ilk resmi ziyaret yapıldı. Kiev’e giden dışişleri ve savunma bakanları, Zelenski ile üç saatlik toplantı yaptı.

Haberin Devamı

Önceki gün geç saatlerde Ukrayna’nın başkenti Kiev’e seyahat eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüştü. Görüşmeye, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile Savunma Bakanı Oleksi Reznikov da katıldı. Zelenski buluşmayı daha önce basına açıklamış olsa da güvenlik kaygısıyla bakanların Ukrayna topraklarına varışı ve toplantıları gizli tutuldu. Blinken ve Austin Ukrayna’da değil, trenle döndükleri Polonya’da bir basın açıklaması yaptı ve Zelenski ile buluşmalarından fotoğraflar ancak bu andan sonra basınla paylaşıldı.

‘UKRAYNA KAZANABİLİR’

Polonya’da konuşan Austin, Ukrayna’nın “doğru ekipmana” sahip olması halinde savaşı kazanabileceğini söyledi. Üç saat süren toplantı için “çok verimli ve ayrıntılıydı” ifadesini kullanan Austin, Ukrayna’ya silah teminine ilişkin müttefiklerle süren görüşmelere dair Zelenski’ye bilgi verdiklerini de kaydetti. Rus ordusunun gelecekte başka işgal girişimlerinde bulunamayacak şekilde tükenmesini umduğunu söyleyen ABD’li bakan, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ederken yaptıklarını yapamayacak kadar zayıfladığını görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘BAŞARISIZ OLDULAR’

Blinken ise “işgalin başında kuşatılan Kiev’i bugün ziyaret edebilmelerinin, Rusya’nın başarısızlığını gösterdiğini” söyledi. Kiev sokaklarında insanları yürürken gördüklerini anlatan Blinken, “Rusya bu savaşta çoktan başarısız oldu” dedi. Bu arada ABD, işgalin başında önce Lviv’e oradan Polonya’ya geçen büyükelçilik personelinin Kiev’e geri döneceğini de duyurdu. Üç yıldır resmi olarak boş duran büyükelçilik koltuğuna ise ABD’nin Slovakya Büyükelçisi Bridget Brink’in atanması bekleniyor. Blinken konuşmasında, Bridget Brink’in bölgede oldukça deneyimli olduğuna dikkat çekerek, “ABD’nin çok güçlü bir temsilcisi olacak” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

UKRAYNA VE MÜTTEFİKLERE 700 MİLYON DOLAR YARDIM

Kiev’deki toplantıda Amerikalı bakanlar, Ukrayna ve savaştan etkilenen bölge ülkelerine 713 milyon dolarlık ek finansal yardım sözü verdi. Bu kaynağın 322 milyon doları Kiev için ayrılırken, kalanı Ukrayna’ya askeri yardım gönderen 15 bölge ülkesine aktarılacak. Washington finansal yardımın dışında, Ukrayna’ya 165 milyon dolarlık mühimmat sağlama kararı da aldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!