ABD 500 bin kişiye ‘eş durumundan' vatandaşlık verecek... Trump'tan tepki geldi

Güncelleme Tarihi:

ABD 500 bin kişiye ‘eş durumundan vatandaşlık verecek... Trumptan tepki geldi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 18, 2024 16:51

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD vatandaşlarıyla evli kişiler için vatandaşlık fırsatı sunan yeni bir program açıklayacağını duyurdu. Planını eleştiren ABD Başkan Adayı Donald Trump, “Yeniden seçildiğimde, Joe Biden'ın yasadışı af planı yırtılacak ve göreve geri döndüğümüz ilk gün çöpe atılacak" dedi.

Haberin Devamı

Beyaz Saray bugün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni açıklayacağı programla birlikte en az 10 yıldır ABD'de yaşayan tahmini 500 bin eşe ve 50 bin çocuğa vatandaşlık fırsatı sunacağını ifade etti.

"ÜLKEYE ÖNEMLİ BİR FAYDA SAĞLAYACAK"

Açıklamada, “Bu yeni süreç, vatandaş olmayan bazı eşlerin ve çocukların, ülkeyi terk etmeden, halihazırda hak sahibi oldukları yasal daimi ikamet statüsüne başvurmalarına yardımcı olacak. Bu eylemler aile birliğini teşvik edecek ve ekonomimizi güçlendirecek, ülkeye önemli bir fayda sağlayacak ve ABD vatandaşları ile onların vatandaş olmayan aile üyelerinin bir arada kalmasına yardımcı olacaktır" denildi.

Şartlarında belirtildiği açıklamada "Uygun olabilmek için, vatandaş olmayan kişilerin - 17 Haziran 2024 itibarıyla - Amerika Birleşik Devletleri'nde 10 yıl veya daha uzun süre ikamet etmesi ve bir ABD vatandaşıyla yasal olarak evli olması ve geçerli tüm yasal gereklilikleri karşılaması gerekir. Başvuruları DHS tarafından tek tek değerlendirildikten sonra onaylananlara, daimi ikamet başvurusunda bulunmaları için üç yıllık bir süre tanınacak. Amerika Birleşik Devletleri'nde aileleriyle birlikte kalmalarına ve üç yıla kadar çalışma izni almalarına izin verilecek. Bu, hak sahibi olan tüm evli çiftler için geçerli olacaktır. Bu eylem, ABD vatandaşlarının yaklaşık yarım milyon eşini ve 21 yaşın altındaki yaklaşık 50 bin vatandaş olmayan çocuğu koruyacak” ifadelerine yer verildi.

Haberin Devamı

TRUMP'TAN TEPKİ

ABD’nin Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump, ülkenin Wisconsin eyaletinde bulunan Racine şehrinde seçim mitingi gerçekleştirdi. Burada yaptığı konuşmada Joe Biden yönetiminin ekonomi ve göçmenlik politikalarını eleştiren Trump, artan enflasyon ve ev kredisi faiz oranlarına atıfla, "Artık kimse ev satın alamıyor. Amerikan rüyası öldü. Faiz oranları tavan yapmış durumda," dedi.

"GERİ DÖNDÜĞÜMÜZ İLK GÜN ÇÖPE ATILACAK"

Biden’ın binlerce ABD vatandaşının belgesiz eşlerinin sınır dışı edilmesini önleyecek ve daimi ikamet statüsü edinme sürecini kolaylaştıracak planına da değinen Trump, "Biden ihanetine devam edemeyecek. Yeniden seçildiğimde, Joe Biden'ın yasadışı af planı yırtılacak ve göreve geri döndüğümüz ilk gün çöpe atılacak" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

"JOE DÜNYAYA YASADIŞI GİRİŞLERİ ÖDÜLLENDİRDİĞİ MESAJINI VERİYOR"

"Sahtekar Joe dünyaya yasadışı girişleri ödüllendirdiği mesajını veriyor. Olan bu" diyen Trump, "Kendinizi kandırmayın. En çok zarar görenler siyahi nüfus ve hispanik nüfus. Ve başka kimin canı çok yanıyor biliyor musunuz? Sendikalar!" ifadelerini kullandı.

Biden’ın bu grupları kullanmaya çalıştığını belirten Trump, “Herkesin gelmesine izin verecek, çünkü ne yapmaya çalıştıklarını biliyorsunuz. Bu insanları kaydetmeye çalışıyorlar" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!