GeriDünya AB vatandaşlarının hakları ne olacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB vatandaşlarının hakları ne olacak?

AB vatandaşlarının hakları ne olacak?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecinden sorumlu Devlet Bakanı David Davis, Brexit müzakerelerinin zorlu geçeceğini belirterek, özellikle Avrupa Adalet Divanı’nın İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının hakları konusundaki rolünün tartışılacağını söyledi.

İNGİLİZ ITV televizyonuna konuşan David Davis, AB’den gelen, Brexit sonrasında İngiltere’de kalan AB vatandaşlarının durumuyla ilgili İngiliz mahkemelerinin karar veremeyeceği yönündeki açıklamaları değerlendirdi. Davis, “İnce ayrıntılar üzerinde tartışmalar olacak. Mesela biz AB’den ayrıldıktan sonra da Avrupa Adalet Divanı (AB vatandaşlarının) haklarını denetleyecek mi? Bu konuyu tartışacağız” dedi. İngiltere’nin Avrupa Adalet Divanı’nın ‘erişimi dışında olacağını’ belirten Davis, ülkesinin, mahkemenin AB vatandaşlarının sorunlarına müdahil olmasını kabul edemeyeceğini kaydetti.
AB’nin, Brexit müzakerelerinin başlayabilmesi için İngiltere’nin birliğe karşı önceki tahhütlerlerinden doğan mali yükümlülüklerini yerine getirmesini ve İrlanda-Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorunlarının çözülmesini ön koşul olarak masaya getirmesini eleştiren Davis, şu ifadeleri kullandı:
“Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki sınır meselesini, genel sınır politikamızın ne olduğunu, AB ile gümrük konusunda nasıl bir anlaşma yapacağımızı, nasıl bir serbest ticaret anlaşması yapacağımızı, gümrük vergisi uygulayıp uygulamayacağımızı bilmeden nasıl çözebilirsiniz? Biri olmadan diğerine karar veremezsiniz.”
Davis, yaz aylarının Brexit müzakerelerinin yöntemine dair tartışmalarla geçmesini beklediğini sözlerine ekledi.

False