GeriDünya 87 yaşındaki Hola KGB casusu çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

87 yaşındaki Hola KGB casusu çıktı

‘HOLA’ lakaplı, 87 yaşındaki İngiliz Melita Norwood'un 40 yıl süreyle SSCB adına casusluk yaptığı ortaya çıktı. The Times Gazetesi dün manşetten verdiği özel haberinde Norwood'un ilginç yaşam öyküsüne yer verdi.

Cambridge Üniversitesi öğretim üyelerinden Christopher Andrew, Sovyetler'den kaçan Vasili Mitrohin'in beraberinde getirdiği dosyalara dayanarak bir kitap yazdı ve ‘‘Hola’’nın öyküsüne geniş yer verdi. Norwood'un böylece deşifre olması İngiltere'de ortalığı karıştırdı. Kitabın BBC'de yayınlanacak bir diziye kaynak olması üzerine İngiliz Gizli Servisi aracılığıyla hükümet haberdar oldu.

Emeklilik yıllarını ülkenin güneyinde bir bölgede geçiren Norwood 25 yaşında casusluğa başladı. Londra'daki önemli bir metal araştırma merkezinde sekreterlik yaparken ülkesinin önemli nükleer sırlarını KGB'ye verdi. ‘‘Hola’’nın yaşamı boyunca Komünist Parti'nin üyesi olduğu ve casusluk faaliyetleri için KGB'den en alt düzeyde maaş aldığı ifade ediliyor.Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False