GeriDünya 66 gün sonra gelen mucize
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

66 gün sonra gelen mucize

66 gün sonra gelen mucize
refid:16002353 ilişkili resim dosyası

Dünyanın haftalardır beklediği mutlu haber sonunda geldi. Şili'de 5 Ağustos'tan beri yerin yaklaşık 700 metre altında mahsur kalan 33 madenciye ulaşıldı.

ŞİLİLİ MADENCİLER İÇİN MUTLU HABER GELDİ / FOTO HABER

YERİN 700 METRE ALTINDA 66 GÜN GEÇİRDİLER / FOTO GALERİ

ÜÇÜNCÜ HAFTALARINDA VİDEO GÖNDERMİŞLERDİ / WEB TV

Şili'de 66 gündür yerin yaklaşık 700 metre altında yaşayan madencilere ulaşmak için kazılan ilk kurtarma kuyusu, işçilerin bulunduğu yere ulaştı.

Madencilere ulaşıldığı haberinin gelmesinin ardından işçilerin akrabaları ve yerin üstündeki kurtarma ekipleri büyük mutluluk yaşadı. Delme işleminin tamamlanmasıyla klakson sesleri ve ailelerinin sevinç çığlıkları duyuldu.

Mühendisler, tünelin çökmemesi için özellikle son 4 metrenin çok dikkatli şekilde kazıldığını belirtti.

"HENÜZ KİMSE KURTARILMADI"

Maden Bakanı Laurence Golborne, "33 madencinin bulunduğu yere ulaşmak 33 gün aldı. Kuyu, yerin altındaki madencilerle temas sağladı" diye konuştu. Golborne,  madene ulaşmanın büyük başarı olduğunu, ancak henüz hiç kimseyi kurtarmadıklarını belirterek, yerin altındaki son kişi de çıkarılana kadar kurtarma operasyonunun devam edeceğini ifade etti.

Madene ulaşılmasıyla birlikte kurtarma ekiplerinin, madencileri yukarı çıkarmak için hangi yöntemin daha az riskli olduğuna karar vermesi gerekiyor. Madenciler ya takviye edilmemiş kayaların arasından yukarı çekilecek ya da işçileri yukarı çıkarırken korumak için madene ağır çelik kapsüller gönderilecek. Yetkililer bu işlemlerin 3 ila 8 gün arasında sürebileceğini belirtiyor.

İşçilerin mahsur kaldığı altın ve bakır madeni 5 Ağustos'taki bir kaza sonucu çökmüştü. Madenciler, oksijen, gıda gibi ihtiyaçların karşılanması için hazırlanan sığınağa ulaştıkları için bu süre içinde hayatta kalmayı başarabildiler. Madencilere o tarihten bu yana açılan 6 ayrı 15 cm’lik delikten yiyecek, içecek ve oksijen gönderiliyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False