5 vakit işkence

5 vakit işkence

Bir başka ülkede yaşasaydılar, din değiştirmiş olmalarıyla ilgilenen olmazdı. Ama onlar İranlı ve din değiştirmek büyük bir suç. Bu suçun cezası ise idam. İşte ölümü bekleyen iki kadın.

Haberin Devamı

İran’da 27 yaşındaki Meryem Rostampour ve 30 yaşındaki Marzieh Esmaeilabad adındaki iki kadın din değiştirdikleri gerekçesiyle öldürülecek.

Bild gazetesinin haberine göre İran'da Hıristiyanlığa geçtikleri iddiasıyla tutuklanan iki kadın idama mahkum edildi.

Tahran’da bir hapishanede tutulan Meryem ve Marziah her ezan vakti kırbaçlanıyor, aşağılanıyor, az yemek ve su verilerek cezalandırılıyor...

5 Mart'ta evlerine düzenlenen baskında İncil bulununca gözaltına alınan bu iki kadının serbest kalması için çok uğraşan İnsan hakları savunucusu yazar Sabatina James, “Tek kişilik hücrede yaşıyorlar ve gözü kapalı şekilde sorgulanıyorlar. Günde 5 kez ezan saatlerinde kırbaçlanıyorlar. Çok az su ve yemek veriliyor.” diye isyan etti...

İnanması güç olsa da İran yasalarınca, din değiştiren kadına işkence uygulanabiliyor.İran Ceza Kanununa göre İslam’dan çıkmanın cezası şöyle: "Kadın, tövbe edip pişman oluncaya dek her gün 5 ezan vaktinde kırbaçlanır, itaat gösterene kadar yaşam kalitesi düşürülür, yiyeceği, giyeceği kısılır."

Haberin Devamı

Sabastina James'in ifadesine göre her yıl İran'da 90 bine yakın Hıristiyan takip ediliyor, işkence görüyor, öldürülüyor.

"İran'da din özgürlüğü yok. Orada ya Müslümansınız, ya da yoksunuz."

James, Dış İşleri Bakanlığı ve çeşitli insan hakları organizasyonlarıyla beraber idama mahkum edilen iki kadını kurtarmak için imza kampanyası yürütüyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası: