GeriDünya 48 saatte dönenlere ceza yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

48 saatte dönenlere ceza yok

Kuzey Irak ve Türkiye'den İtalya'ya gelen kaçak göçmenlerin durumu 7 ülkenin emniyet genel müdürlerinin Roma'da yaptıkları bir toplantıda ele alındı. Toplantıya katılan Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını ve Türkiye'den kaçak olarak gelen mültecilerin 48 saat içinde geri dönmeleri halinde kendileriyle ilgili hiç bir cezai işlem yapılmayacağını bildirdi.

‘Sınırlarda, sahillerde büyük operasyonlar düzenliyoruz. Göçü önlemeye çalışıyoruz ancak bu insan tacirlerinin arkasında Suriye ve PKK’nın olduğuna dair elimizde belgeler var' diyen Bilican insan kaçakçılarıyla mücadele için Türk ve İtalyan emniyeti arasındaki işbirliği ve yakın temasa ihtiyaç olduğunu bildirdi. Emniyet Genel Müdürü Bilican, 1986'da imzalanan ikili anlaşmanın canlandırılmasını ve PKK'nın faaliyetlerinin yakından izlenmesini önerdi.

Kalabalık bir gazeteci grubu tarafından takip edilen toplantıya Türkiye'den başka Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan, Avusturya ve Hollanda emniyet genel müdürleri katıldı. İngiliz temsilci ise gözlemci sıfatıyla izledi.

İtalyan hükümetinin yaklaşık 2 haftadır gözetim altında tutulan kaçak mültecileri yasalara göre sınırdışı etmesi gerekiyor. Ancak mültecilerin büyük kısmının sığınma hakkı istediği ayrıca konunun önemi dolayısıyla sığınma talebinde bulunmayanların da sınır dışı edilme sürelerinin uzatıldığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre, sığınma isteyenlerin sayısı 420'yi buldu.Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False