4 ayda hükümet 2 kez istifa etti: KKTC Başbakan arıyor

Güncelleme Tarihi:

4 ayda hükümet 2 kez istifa etti: KKTC Başbakan arıyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 08, 2022 07:00

KKTC’de 23 Ocak’ta yapılan erken genel seçimlerin ardından Başbakan Faiz Sucuoğlu liderliğinde 2 kez hükümet kuruldu, geçen 4 ay içinde ikisi de istifa etti.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu yerine mecliste güvenoyu alabilecek başka bir milletvekiline hükümet kurma görevi vereceğini ve krizi aşmaya çalışacağını açıkladı. KKTC’de 50 sandalyeli parlamentoda 24 milletvekili ile birinci durumdaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) dışında bir partinin hükümet kurmasına imkânsız gözüyle bakılıyor. 4 muhalefet partisinin milletvekili sayısı meclis çoğunluğu 26 sayısına ulaşabiliyor, ancak küçük partilerin meclis komitelerinde yer almaması, UBP dışında bir hükümetin meclisten yasa geçirmesini engelliyor. 

Başbakan Sucuoğlu’ndan iki kez istifa mektubu alan Cumhurbaşkanı Tatar yeni hükümeti kurma görevini parlamento aritmetiği nedeniyle yine UBP’ye vereceğini ancak bu defa parti lideri yerine bir milletvekilini görevlendireceğini açıkladı. Tatar, hangi milletvekilinin hükümeti kurarak Başbakan olacağına ise UBP yönetiminin karar vermesi gerektiğini kaydetti. 

 

Haberle ilgili daha fazlası: