GeriDünya 20.000 İngiliz pasaportu kayıp
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20.000 İngiliz pasaportu kayıp

20.000 İngiliz pasaportu kayıp
Abone Olgoogle-news

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın raporuna göre, Nisan 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında 20 binden fazla İngiliz pasaportu kayboldu.

Kayıtlara kayıp ya da çalınmış olarak kaydedilen pasaportların, IŞİD teröristlerinin eline düştüğü belirtildi. Daily Star gazetesi, haberi, ‘Sarhoş İngilizlerin pasaportları IŞİD teröristlerinin eline düşüyor’ başlığıyla verdi.

BİN STERLİN’E SATIYORLAR

Sadece İspanya’da 5 bin 132 İngiliz pasaportunun bu tarihler arasında çalındığını yazan gazete, IŞİD’li teröristler için pasaport çalan bir çetenin İngiliz vatandaşlarını avlamak için dikkatle takip ettiğini, alkolün etkisiyle kendisinden geçen İngiliz vatandaşlarının pasaportlarının böylece hırsızlarının eline düştüğüne dikkati çekti.

Magaluf gibi tatil bölgelerindeki genç İngilizleri kendilerine hedef seçen pasaport çetesi, çaldıkları her pasaportu bin Sterlin’e satıyorlar.

175 ÜLKEYE VİZESİZ GİRİLİYOR

Kimlik Hırsızlığı Merkezi yetkilisi Eva Velasquez, kayıp pasaportların ISİD teröristlerine satıldığının ortaya çıktığını, pasaport hırsızlarının bu tehlikeli durumdan hiç de rahatsız olmadıklarını belirtti. Velasquez, “Turistler tatile çıktıklarında kendilerinin ve evraklarının güvenliğini çok da önemsemiyorlar. Hedefteler ve takip ediliyorlar. Para, mücevher ve diğer değerli eşyalarını koruma altına alıyorlar, ancak kimlik bilgilerine gerekli önemi göstermiyorlar. Bu konuda önemli bir adım atmak zorundayız. Kimlik bilgilerini çalarak satmak, kara borsa da çok kazançlı bir iş” dedi.
Geçen yıl yapılan araştırmaya göre dünyanın dördüncü güçlü pasaportu olan İngiliz pasaportu ile 175 ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor.

False