'101 yaşında anne oldu' asparagası

101 yaşında anne oldu asparagası

Türk basınında son dönemde giderek yaygınlaşan 'kopyala-yapıştır habercilik', yeni bir skandala neden oldu.

Haberin Devamı

101 yaşında anne oldu asparagası
Hindistan'da 72 yaşındaki Daljinder Kaur'un sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdiğine dair haberlerin uluslararası basında manşetlere taşındığı gün, Türk medyasında da bir iddia ortaya atıldı.

"101 yaşında anne oldu" başlıklı haberde, "İtalyan Anatolia Verdatella yumurtalık nakli yaptırıp 17'nci çocuğunu dünyaya getirdi. Avrupa'da yasak olan cerrahi operasyon Türkiye'de özel bir klinikte gerçekleştirildi" deniliyordu.
Bu haber, kısa süre içinde birçok site tarafından manşetten yayımlandı. Ancak hiçbir şüpheye düşülmeden ve haberin orijinal kaynağı araştırılmadan kopyala-yapıştır yapılarak okuyuculara duyurulan bu olay aslında hiç yaşanmamıştı.

Haberin Devamı

Zira fotoğraftaki kişi iddia edildiği gibi Anatolia Verdatella adlı kadın değil, ABD'de geçen yıl torununun kızını kucağına aldıktan bir hafta sonra, 101 yaşında hayatını kaybeden Rosa Camfield idi.

101 yaşında anne oldu asparagası

Geçen yıl ölen Rosa Camfield ve o dönem iki haftalık olan torunu Kaylee

Üstelik Türk basınında "101 yaşında anne oldu" başlığıyla yayılan haberdeki diğer fotoğraf da, torunuyla aralarında 96 yaş olan bir başka kadına aitti. 

101 yaşında anne oldu asparagası

Torunu ile arasında 96 yaş olan bir kadın

cozbek@hurriyet.com.tr

 

 

 

 Cengiz ÖZBEK - Külyutmaz