Dünya Tekvando Şampiyonası başladı

Dünya Tekvando Şampiyonası başladı

Şampiyonanın ilk gününde erkekler 58 kiloda Serkan Tok ve kadınlar 46 kiloda Merve Yazıcı, rakiplerine yenilerek ikinci turda elendi

Meksika'da düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nın ilk gününde erkekler 58 kiloda Türkiye'yi temsil eden Serkan Tok ve kadınlar 46 kiloda yarışan Merve Yazıcı, ikinci turda elendi.

Türkiye Tekvando Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Meksika'nın Puebla kentinde 21 Temmuz'a kadar sürecek turnuvanın ilk gün maçları tamamlandı. Erkekler 58 kiloda Türkiye adına yarışan Serkan Tok, ilk turda Yunan Georgios Petropoulos'u 17-5 teknik üstünlük ile geçti. İkinci turda İsveç'ten Türk asıllı Uno Şanlı ile karşılaşan Tok, maçı 9-8 kaybetti ve çeyrek final vizesi alamadı.

Kadınlar 46 kiloda İlk kez büyükler kategorisinde dünya şampiyonasına katılan Merve Yazıcı, ilk turda Belçikalı Meryam İsmail'i 16-5 yendi. İkinci turda kilosunun favori isimlerinden İspanyol Elaia Torontegui ile karşılaşan Yazıcı, tatamiden 5-2 mağlup ayrıldı ve şampiyonaya veda etti.

Turnuvanın ikinci gününde kadınlar 49 kilo ve erkekler 74 kilo maçları yapılacak. Türkiye'yi kadınlarda Rukiye Yıldırım, erkeklerde ise Okan Şimşek temsil edecek.

Şahin, WTF Yönetim Kurulu'nda

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, şampiyona öncesi yapılan Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) Olağan Genel Kurulu'nda, Avrupa'daki dört kontenjan için sekiz adayla yarıştı. 96 oy alan Şahin, koltuğunu korudu. Ayrıca WTF Denetleme Kurulu üyesi Ali Sağırkaya da tekrar seçildi.

Şahin, tekvandoya dünyada yön verenlerin Türkiye'nin yaptıklarını takdirle takip ettiklerine dikkati çekerek, "Hem sportif başarımız hem de idari anlamdaki başarılı projelerimiz, uluslararası arenada çok beğeniliyor. Verdiğimiz öneriler, yaptığımız sunumlar, yakından takip ediliyor ve hayata geçiriliyor. Bu nedenle üçüncü kez beni bu göreve layık gördüler. Ülkem adına mutluyum" ifadelerini kullandı.

Güney Koreli Choue Chung-won, genel kurulda WTF Asbaşkanı and Uluslararası Olimiyat Komitesi (IOC) Üyesi Taylandlı Nat Indrapana'ya 104-45 üstünlük sağlayarak, yeniden WTF başkanlığına seçildi.
Haberle ilgili daha fazlası: