Dr. Yanıt

Kış aylarında sağlığımızı korumak için hangi yiyeceklere öncelik tanımalı?

Süper meyveler:
Kış yaklaşırken tüm meyveleri ayırım yapmadan bol miktarda tüketmek en doğru seçimdir. Ancak kış aylarında en yararlıları nar, kivi ve elmadır. Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, nar suyunun, en saldırgan prostat kanseri hücrelerinin gelişimini durdurduğunu ortaya çıkarttı.

"Super Gıdalar" kitabının yazarı Steven Pratt, meyve, baharat ve hatta siyah çikolatanın yalnızca gıda maddesi olarak değerlendirilmemesini, bunların pek çok kronik hastalığa iyi geldiğini söylüyor. Pratt’a göre bu gıdaları daha bol miktarda tüketilmeli.

Orta boy bir kivi, portakaldaki C vitaminiyle aynı miktarda C vitamini içerir. "Kivi, aspirin gibi yan etki yaratmadan kanı inceltir" diye konuşan Pratt, "Sıradan bir elma astım ve akciğer kanseri riskini düşürür" diyor.

Pratt’a göre elma üzerinde yapılan çok sayıda araştırma, bu meyvenin yararlarını ortaya çıkartmakla birlikte, söz konusu bilgilerin çok azı kamuoyuna ulaşmış durumda.

Maydonoz, adaçayı, biberiye ve tarçın: Bir çalışmaya göre 10 gram baharatta bulunan antioksidan miktarı, 10 öğünlük meyve ve sebzedekine eşittir. Aslında tüm baharatlar yararlıdır ve kalori içermedikleri için kilo aldırmazlar. Pratt özellikle tarçının yararları üzerinde duruyor.

Amerikan Tarım Bakanlığı’nın bu baharat üzerinde yürüttüğü incelemeye göre, günde yarım çay kaşığı tarçın 2.Tip şekeri olanlarda kan şekerini ve kötü kolestrolü düşürüyor. Pratt, ayrıca tuz yerine baharatı öneriyor.

Zeytinyağı: Akdeniz mutfağının başrol oyuncusu olan zeytinyağının özellikle ekstra virjin olanı daha makbuldür. Ekstra virjin zeytinyağı iltihabı önleyici bir özelliğe sahiptir. Kolon kanserinden kalp hastalıklarına ve Alzheimer’a kadar çok sayıda hastalığı enflamasyonun tetiklediği artık biliniyor.

Pratt, soğuk pres ile elde edilen yağın ısıya maruz kalmadığı için içindeki yararlı bileşimleri koruduğunu ve zeytinyağı ne kadar yeşil ise o kadar yararlı olduğunu söylüyor.

Çikolata: Son günlerin en güzel haberi, siyah çikolatanın (sütlüsü değil) süper gıda sınıfına dahil edilmesidir. "Siyah çikolatayı değerli kılan yalnızca içerdiği antioksidanlar değildir" diye konuşan Pratt, siyah çikolatanın içerdiği antioksidan miktarının yeşil çayınkine eşit olduğunu belirtiyor.

Siyah çikolata üzerinde yapılan son araştırmalar içerdiği flavanol maddesine odaklanıyor. Flavanoller kan damarlarının nitrik asit üretimini artırır. Böylece tansiyonu düşürdüğü için kan dolaşımını düzenler.
Haberle ilgili daha fazlası: