"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Dr. Goebbels kuramları

Yalan söyleyin, mutlaka inanan çıkacaktır.

HİTLER’in sağ kolu, ölünceye kadar yanında kalan ve düşmanları tarafından dahi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük propaganda dehası sayılan Dr. Goebbels’in kuramlarından bazıları...
İnsanların beyin tembelliğine dayanarak hareket edin...
Yalan söyleyin, mutlaka inanan çıkacaktır.
Bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, halk o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser.
Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur.
Halk büyük yalanlara, küçük yalanlara göre daha çabuk inanır.
Hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin.
Asla kabahat ve suç üstlenmeyin.
Kendinizi savunmak yerine karşınızdakileri sürekli savunmada bırakın.
Sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyin suçunu onun üzerine yıkın.
Önemli olan aydınlar değil kitlelerdir. Çünkü onları kandırmak kolaydır.
Sanki bunların aynısını yapan biri var gibi Türkiye’de...

Gazetecilere çağrı

GAZETECİ Meslek Örgütleri Platformu (G-9) Dönem Sözcüsü Doğan Tılıçyarın saat 13.00’te Ankara Kızılay Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanarak, gazetecilik mesleğine sahip çıkacak ve basına yönelik müdahaleleri kınayacak.
Tılıç çağrısında “Hem internet yasağını hem Başbakan’ın ‘Alo Fatih’ örneğinde olduğu gibi basına yönelik müdahalelerini ve Fatih Altaylı’nın itiraflarını kınayacağız. Mesleğimize sahip çıkacağız. Meslektaşlarımızı, basın ve ifade özgürlüğünden yana olan dostlarımızı dayanışma için çağırıyoruz” dedi.

Azerbaycan üretiyorsa ithalatı yasaklanıyor

“YERLİ mala bu kadar düşmanlık yapılmaz” diyerek Elazığ içme suyu projesindeki borulardan bahsediyorsunuz ve Çin’den ithal edilmesini eleştiriyorsunuz. Yerli malı kullanımı ve yerli üreticiyi koruma konusunda çok basit bir örnek vereceğim: Azerbaycan. Azerbaycan’daki tüm projelerde yerli malı kullanımı esastır, ancak Azerbaycan’da üretilmeyen malzemeler ithal edilebilir. En basiti, Azerbaycan’da iki kablo fabrikası vardır, tüm projelerde bu fabrikaların kabloları kullanılır, ancak bu fabrikalarca üretilmeyen kablolar özel izinle ithal edilebilir. Bu sadece bir örnek. Bizim hırsız idarecilerin de örnek alması dileğimizle...
Reşat ARI

(Lütfü Ergene, bir belge göstermiş; Harput gazetesinin 26 mayıs 1949 tarihli yazısında ‘Su işi yeniden çıkmaza girdi’ deniyor. Su meselesini belediyenin beceriksizliği yüzünden çözülemediği gibi formaliteye boğulduğu yazılıyor. Karabük, boruları geç teslim edecekmiş; peşin parayı yatıramamış... Türkiye’nin kaderine bakın!)
ÜÇ yıl kadar önce eğer yanılmıyorsam, Kocaeli Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucu paslanmayan çelik üretimi gerçekleştirilmişti. Kıbrıs’a su taşıma konusunu aklıma getirdi: Bu proje ne durumda, öğrenebilir miyiz?
Osman Emin DEMİR

LED lambalardaki büyük hile

SON bir-iki yılda çok yaygınlaşan LED lambalı aydınlatma gereçlerinden 3-4 farklı Uzakdoğu markasının ürününü aldık. Hassas ölçü aletleriyle akım, gerilim, güç değerlerini ölçtük.
Tanınmamış, Uzakdoğu ülkelerinde üretilmiş LED lambaların üzerinde yazılı olan güç değerinin 4-5 katı fazla enerji tükettiğini tespit ettik.
Örneğin üzerinde 5 Watt yazan X marka bir LED lamba 27 Watt çekmiştir.
Bu durumu LED lamba ithalatı yapan 2 firmaya sorduk. Onlar da ucuz Uzakdoğu mallarının çoğunun etiket değerlerinin yanlış olduğunu belirttiler.
Buradan halkımıza duyurmak istiyorum ki; TSE, CE, ISO kalite belgesi ve garantisi olmayan, 5-10 TL’ye satılan LED lambalar tasarruf değil daha çok tüketim yapmaktadır.
Ali ÖZDEMİR Elektrik-
Elektronik Alanı Öğretmeni

Gazeteci Ataklı, DSP’den Beşiktaş adayı mı oluyor?

DSP Genel Başkanı Masum Türker aradı, “Beşiktaş’a gazeteci Can Ataklı’yı aday yapıyoruz. Göreceksin Beşiktaş’ı kazanacağız” dedi. Yüzde 50’nin üzerinde oy bekliyorlarmış.
Ataklı, daha geçen temmuz ayında CHP’den büyükşehir aday adaylığına başvuracağını söylemiş; zemin yoklamak istemişti. TV programları yanında, Twitter’da takipçisi sayısı 243 bini geçmiş, vatandaşlardan da ilgi görmüş, fakat CHP yetkilileri tarafından adaylığı ‘görülmezden’ gelinmiş. Ataklı bunu sorduğumuzda “Beni kimse arayıp tebrik etmedi, demek ki çekindiler” diye konuşmuştu.
Bu tavrından ötürü Kılıçdar-oğlu’na kırılmıştı. Aynı şekilde aday adayı olan Celal Doğan ve Semih Eryıldız da kırgındılar.
Türker’in önerisine Ataklı’nın pazartesi günü cevap vermesi bekleniyor.
Trakya’daki bazı belediye başkanları ile aday gösterilmeyen Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin dışında bazı aday adaylarının DSP’den gösterilebileceği konuşuluyor.
CHP’nin yatacak yeri yok diyen Masum Türker şöyle konuştu: “İki yıl içinde CHP 60 belediye başkanımı transfer etti. Can Ataklı’nın aday olduğunda göreceksiniz gücümüzü... Çarşı’nın sorununu Ataklı çözebilir. Şunu da söyleyeyim. Vatandaş şimdi üçüncü bir parti seçeneği bekliyor. Yeni bir parti olmaz... AKP, CHP ve MHP dışındaki partilerin (DSP, IP, DP, SP, BBP) oy oranları yüzde 14’ü buluyor; en yüksek de bize... DSP’nin yükselişine dikkat edin!”

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı’ndan açıklama

ANNEME gönderdiğim 500 liralık saate 280 lira vergi olur mu” (6.2.2014) tarihli başlıklı köşe yazınızda yer alan Selma Güven’in bildirimine ilişkin olarak: 1. Bakanlığımız Birimlerince web sayfamızdaki mevzuat ve bilgiler güncellenmekte olup, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğimiz bünyesinde Bilgi Edinme ve Halkla İlişkiler Bölümümüzde Bakanlığın görev ve yetkisi dahilinde tüm Birimlerimizin yaptıkları işlemlere ilişkin dosya planları bulunmaktadır. www.gtb.gov.tr web sayfamızdaki Gümrükler Genel Müdürlüğü bölümünde //ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri linkinde soru cevap şeklinde kısa açık ve net bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca, ilgili Birim irtibat telefonları verilerek detaylı bilgi alabilirsiniz.” şeklinde bilgi verilmektedir.
Aadı geçen şahsın bakanlıktan telefon ile öğrendiğini iddia ettiği bilginin Müşavirliğimiz ve ilgili Birimi olan Gümrükler Genel Müdürlüğü Muafiyetler Dairesince verilmediği anlaşılmıştır. Basın bürosuna atfedilen “... (ki bakanlık basın bürosunun bundan haberi yok) 2013 te istisnalar kaldırılmış.” ibaresi doğru değildir.
2. İstanbul’daki posta gümrüğünde posta veya hızlı kargo gelen ve 75 Euro kıymeti dışındaki eşya için uygulanan gümrük vergi limitleri yukarıdaki linkte soru cevap şeklinde açıklandığı gibi ve 4458 sayılı Gümrük Kanununun 23 ila 27 nci madde hükümlerine göre muayene memurları eşyanın gerçek kıymeti üzerinden (İndirimsiz değerler) vergilendirmeye tabi tutarlar. Bu fiyatlarda tereddüt hasıl olduğunda komisyon kurulmakta veya daha önce aynı marka ve benzer saatlerin fatura değerlerine bakılarak vergi tespiti yapılır. Kendi görüşlerine göre bir rakam belirlemeleri söz konusu değildir
İlhan DENER- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın Müşaviri

LDP Genel Başkanından Hazine yardımlarına tepki

30 Mart 2014 yerel seçimlerine 25 siyasi partinin katılma hakkı var.
Bunların 3’üne, AKP, CHP ve MHP’ye, milletin vergilerinden “hazine yardımı” adı altında para veriliyor.
Bizler, bu yardımın tamamen kaldırılması taraftarıyız. Ancak kaldırılana kadar, Anayasanın hükmettiği gibi, siyasi partilere “adil ve yeterli” olarak dağıtılmasını savunuyoruz.
Bu yılki hazine yardımı miktarı yaklaşık 315 trilyon. Bu miktar devletin vergi gelirlerine endeksli. Yani vergi gelirleri ne kadar artarsa, 3 partiye giden para o kadar artıyor.
Bu 315 trilyonun 180 trilyonunu AKP kasasına koyuyor.
1 Ocak-30 Mart arası, 90 günlük seçim sürecine 180 trilyon.
Bir başka deyişle, bu millet, vergilerinden her sabah, Cumartesi, Pazar dahil her sabah,
2 trilyonu AKP kasasına koyuyor. Yaklaşık 1 milyon dolar.
Seçime giren diğer 22 “laf olsun pusula dolsun” partisine ne mi veriliyor?
Adalet ve kalkınma menşeli “ileri demokrasi” nasihatı...
Cem TOKER- LDP Parti Genel Başkanı

Sanatçılardan Çamlıca için büyük çağrı

BAŞBAKAN R. Tayyip Erdoğan’ın talimatına bağlı olarak Çamlıca Tepesi 4 Haziran 2012 günü TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ulusal ve evrensel koruma ilkeleri, hukuku, mevzuatları yok sayılarak, hiçbir kurum, kuruluş görüşü alınmadan, 644 sayılı KHK gerekçe gösterilerek ‘resen’ onaylanmıştır.
Yapılan planla tamamı kamuya ait yaklaşık 150.000 m2’lik doğal sit alanının yarısı ‘dini tesis’, diğer yarısı ise ‘ticaret ve turizm’ fonksiyonlarında yapılaşmaya açılmıştır.
İstanbul’un ve topografyasının önemli simgesel peyzaj varlığı ve eşsiz doğal sit alanı olan Çamlıca Tepesi’nin yağmalanması yargı süreçlerine, ulusal ve uluslararası ortamlarda tepki ve eleştiriler almasına ve sorumluların uyarılmalarına rağmen inşaat çalışmalarının durdurulması başarılamamıştır.
Bu kapsamda Çamlıca Tepesi’nin ‘yağma ve rant çılgınlığı’na kurban gitmemesi bugün Ataol Behramoğlu, Nihat Mehram ve Eyüp Muhcu tarafından bir çağrı yapılacaktır.

Demir’den açıklama

SEMA Pektaş’dan boşalan İzmir Baro Başkanlığını Aydın Özcan’a (Cumhuriyetçi Avukatlar)karşı 29 oyla kazanan Ercan Demir (Çağdaş Avukatlar) köşemize yaptığı açıklamada, seçim yapılacağı haberinde “Benim
Çağdaş Avukatlar Grubu adayı olduğu belirtilmeksizin ‘KCK avukatlarından’ olduğum vurgulanmıştır.
Kamuoyuna yansıyan KCK örgütüne ilişkin yargılamalarda vekillik görevim bulunmamaktadır” dedi ve şu ifadeleri ekledi: ”İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyeliği görevim süresince adil yargılanma ve savunma hakkının ihlal edilip edilmediği hususunda tarafımca ülke gündemindeki Ergenekon, Balyoz, Oda TV gibi dosyaları gözlemci sıfatıyla takip edildiği gibi, KCK dosyaları da gözlemci olarak takip edilmiştir. Kaldı ki en temel insan haklarından biri olan ve Anayasanın da 36. maddesi ile güvence altına alınan adil yargılanma ve savunulma hakkı çerçevesinde KCK örgütüne ilişkin dosyalarda yargılanan kişilerin avukatlığının üstlenilmesi de gayrı meşru bir durum olarak gösterilmez. Avukatlar girdikleri davalara ve müvekkillerine göre sınıflanamazlar.“

X