KIRKLARELİ HABERLERİ

Dr.Cerit: Ülkemizin yaşlı nüfusu bir çok ülkenin nüfusundan fazla

DHA
18.03.2017 - 12:27 |Son Güncelleme :
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ,(DHA)-KIRKLARELİ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, "Ülkemizde yaşlı nüfusun büyüklüğü Avrupa ülkelerinin toplam nüfusu ile karşılaştırıldığında, bir çok ülkenin nüfuslarından daha fazla olduğu görülmektedir" dedi.

Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ciğdem Cerit, Yaşlılar Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağladığını söyledi. Cerit, "Ülkemizde yaşlı nüfusun büyüklüğü Avrupa ülkelerinin toplam nüfusu ile karşılaştırıldığında, Danimarka, Slovakya, Finlandiya, Norveç ve Bosna Hersek gibi ülkelerin nüfuslarından daha fazla olduğu görülmektedir. Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 18-24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak etkinlikler yapılmaktadır.Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, “görme, duyma, ağız ve diş sağlığı ve idrar kaçırmaö gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür" dedi.

Dr. Cerit, yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmaması gerektiğini belirterek, "Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan görme, duyma, ağız ve diş sağlığı ve idrar kaçırma gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için çalışmalarımızda yanımızda yer almanızı bekliyoruz. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Dr.Cerit: Ülkemizin yaşlı nüfusu bir çok ülkenin nüfusundan fazla hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mart 2017 tarihinde saat 12 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dr.Cerit: Ülkemizin yaşlı nüfusu bir çok ülkenin nüfusundan fazla haberi güncellenecektir.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ocak 2021, Cuma
 • İmsak
  06:55
 • Güneş
  08:25
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı