Dr.Behçet Uz asla unutulmasın

Kültürpark ve İzmir Fuarı’nı kuranlar, Atatürk kuşağının inançlı hizmetkarlarıydı.

Haberin Devamı

İZMİR Fuarı’nın 80. yılını bu gün noktalıyoruz. Ana teması çevre ve çevre teknolojileri olan fuarın gerçekleşmesi için İZFAŞ ve yeni genel müdürü Ali Rıza Gülerman ile kurum çalışanları hiç şüphesiz ellerinden geleni yaparak bu anlamlı yılın başarılı geçmesi için canla başla çalıştı.
İzmir Fuarı bizim sevdamızdır, hatıralarımızdır, kimliğimizin bir parçasıdır. Alkışlasak da, eleştirsek de, eskisi gibi her gün onunla buluşamasak da, o bizim hiç yaşlanmayan arkadaşımızdır.
Kültürpark ve İzmir Fuarı’nı yaratan Dr. Behçet Uz’un kızı, 1924 Buca doğumlu Mübeccel Versan’ı bu kutlu yıldönümünde ziyaret ettik.
Çeşme’de Dost Pide’nin arkasında Dr. Behçet Uz ismini taşıyan bir çıkmaz sokak vardır. Bu sokakta annesi Sıdıka Hanım’la babasının aldığı evde yazlarını geçiren Mübeccel Versan, rahmetli Mübeşşir, Etem Uz, rahmetli Ödel Kaptanoğlu, rahmetli Salih Uz ile Dr. Behçet Uz’un sevgili evlatlarından biri.

Anlamlı öneriler

Haberin Devamı

Mübeccel Versan’ın, “Behçet Uz unutulmamalıdır” şeklinde özetlenebilecek önerileri şöyle:
1- Kültürpark, babamın ve çalışma arkadaşlarının eseridir. Tarihi misyonu doğrultusunda aynen korunmalıdır. Kimliği ve peyzajı değiştirilmemelidir. İsminin, “Dr. Behçet Uz Kültürparkı” olması gerekir. İhtisas Fuarı yeni yerine taşınabilir, ama tarihi İzmir Fuarı her yıl yine Kültürpark’ta eylül ayında açılmalıdır.
2-  İzmir’e yapılması düşünülen üniversiteler için Dr. Behçet Uz ismi niçin akla gelmiyor? Pop şarkıcılarının ismini bile önerenlerin babamdan haberleri yok mu?..
3- Atatürk Ormanı’na gittim. İçim acıdı. Korunamamış. Berbat. Binalar yapılmış, ortasından ana yol geçiyor. Burası orman olmalı, korunmalı, bina yapılmamalı. Babamın burası için bir müze ve anıt projesi vardı. Niçin gerçekleşmedi?..
4- Babamın hizmetleri ile ilgili belgeseller, filmler, yarışmalar, araştırmalar, tezler yapılmalı. Yapılmıyor. Bu işler amatörce değil, akademik tabanlı profesyonelce yapılmalı. O zaman kalıcı ve ses getirici olur. Ece Sakar’ın İş Bankası’ndan basılan “Bir Kentin Yeniden Doğuşu: Behçet Uz” kitabı örnek olmalı. Kültürpark’a babamın heykelini diken Turyağ örnek olmalı.. Babamın ismini yaşatmaya çalışan Sancar Maruflu’ya da ailece teşekkür ediyoruz.
5- Devlet kurumları, belediyeler, üniversiteler, vakıflar ve dernekler, yerel politikacılarımız. medya ve kültür adamları bu konularda daha duyarlı olmalı. Biz geldik ve gidiyoruz. Gözümüz arkada kalmamalı. Babam konusunda uzun yıllardan beri daima duyarlı olan Yaşar Aksoy’a da teşekkür ediyorum.
(Yaşar Aksoy’dan not: Geçen haftaki yazımda fuarda 1956 yılı civarında karikatürünü yapıp saklayan var mı diye sormuştum Helga Akıncı Hanımefendi aradı, rahmetli eşiyle birlikte 1962’de Kültürpark’ta birlikte karikatürlerini yaptırmışlar kendisine teşekkür ediyorum.)

Başkan olacağım

Haberin Devamı

Rahmetli Büyükelçi Veysel Versan’ın eşi Mübeccel Versan’ın Belkıs isminde tek kızı var. Ünlü organ nakli profesörü Münci Kalayoğlu’nun kayınvalidesi ve ABD’de akademik yönde çalışan iki torun sahibi.
Çok kibar, uygar ve tatlı bir hanımefendi olan Mübeccel Versan, İzmir Fransız İlkokulu, İzmir Amerikan Kız Koleji ve Arvavutköy Kız Koleji mezunu. Eşi ile dünyayı gezerek ülkemizi temsil etmişler. Kışları İstanbul’da yaşıyor.
Mübeccel Hanım Atatürk’ten ve babasından hatıralar naklederken heyecanlanıyor: 1930’larda bir gün Atatürk, Behçet Bey’e, “Yabancılardan utanıyorum. Yangın yerlerini kaldıramadık” diyor.
Bunun üzerine eve gelen Behçet Bey, eşi Sıdıka Hanım’a önemli kararını açıklıyor: “Sıdıka ben belediye başkanı olacağım. Bu yangın yerlerini temizleyeceğim. Orasını bir gurur bölgesi yapacağım!”. Böylece Dr.Behçet Uz, Atatürk’ün emriyle Kültürpark ve fuarı yoktan var ediyor.

Haberin Devamı


Turyağ ve Şevki Figen’e şükran duyalım
Dr. Behçet Uz’un heykelini sağlığında Kültürpark’ın Basmane kapısı karşısına diken Turyağ’a ve genel müdürü Şevki Figen ağabeyimize şükran duyalım. Bu hizmeti yapmasalardı, Kültürpark’ta Dr. Behçet Uz’dan bir hatıra kalmayacaktı. 1982 yılında dikilen anıtın açılış fotoğrafında sağdan itibaren Ticaret Odası Başkanı Dündar Soyer, Vali Hüseyin Öğütçen, sevgili Şevki Figen, Ege Üniversitesi Rektörü Sermet Akgün, Dr. Behçet Uz, eski Belediye Başkanı Enver Dündar Başar, Ege Ordu ve Sıkıyönetim Kumandanı Orgeneral Süreyya Yüksel, İzmir Belediye Başkanı Cahit Günay.

Atatürk kuşağını hatırlayın

Atatürk ve silah arkadaşlarının, İzmir Valisi Kazım Dirik ve Behçet Uz’un, o dönemde vatanseverce hizmet veren ve ulusal devleti yükselten insanların unutulmamasını isteyen Mübeccel Versan hatıralarıyla yaşıyor.

Babam, İzmir’in önünü açtı

Haberin Devamı

Dr.Behçet Uz’un kızı Mübeccel Versan, Çeşme’de buluştuğu Yaşar Aksoy’a babasının İzmir’in önünü açtığını, İzmir Fuarı’nın milli mücadele ve 9 Eylül kurtuluş hareketinin bir devamı olduğunu belirtti.

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları