ANKARA HABERLERİ

Domus’un sahnesinde tiyatronun absürdü

Barış KAYKUSUZ
18.01.2011 - 00:00 |Son Güncelleme :

Tiyatrodan müziğe, heykelden resime, danstan enstalasyona pek çok sanat disiplinine ev sahipliği yapan Domus Sanat Çiftliği, alternatif çalışmalarıyla Başkentlilerle buluşmaya devam ediyor.

Barış KAYKUSUZ

SERHAT Erekinci ve Ali Erel tarafından dört yıl önce kurulan ve tiyatrodan müziğe, heykelden resime, danstan enstalasyona pek çok sanat disiplinine ev sahipliği yapan Domus Sanat Çiftliği, bağımsız bir gösteri alanı olarak sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Ankara’da ataleti, uyuşukluğu kırmak için ve insanlar alternatif işler görebilsinler diye Domus Sanat Çiftliği’ni kurduklarını belirten Serhat Erekinci, “Herkes bizimle birlikte mekanın mantığını benimseyerek iş üretebilir. Mekanımız ticari bir işletme değil. Bağımsızlığın kutsandığı bir yapıya sahip. Bu duyguyu özümseyen herkes burada iş yapabilir” dedi.

Ressamın çalışması oyunun dekoru oldu

Domus Sanat Çiftliği’ni kurarken, farklı disiplinlerden sanatçıların heykel, resim, müzik, tiyatro gibi alanlarda üretim yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Erekinci, şunları söyledi:

“Heykeltraş ve ressamlarla, yönetilen oyunlarda bir birliktelik kurduk. Mekanın bir köşesine bir resim ya da heykel yaptılar. Sanatçının özgün çalışması, oyunun dekoru oldu.

Performans ağırlıklı üç oyun yönettim. Bunlar, Balkon, Kaygı, Az Önce. Sözsüz performanslara ve biraz da fiziksel tiyatroya yöneldik. Şamil Yılmaz’ın yönettiği Beni Sev Ya da Öldür, Beliz Güçbilmez’in yazdığı Hafifletici Sebepler, Mahir Günşıray’ın yönettiği Son Bir Kez ve Bülent Acar’ın yönettiği Açık Denizde adlı oyunlar mekanda sahnelendi.

Özgür düşünen, heyecanlı, üretmek isteyen insanlara kapılarımız açık. Sanat adına bir şeyler üreten insanlara burada sanatlarını sergileme imkanı sunuyoruz. Amacımız Ankara’nın kısır sanat ortamına yeni bir çehre kazandırmak.

Her bir seyircimiz potansiyel sanatçı

Hevesli, bir şeyler yapmak isteyen insanların kullanabileceği bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Mekanın, her daldan sanatçıyı heyecanlandıran bir yapısı var. 50’ye yakın destekçimiz var ancak ana kadro 10 kişiden oluşuyor. Çok iyi bir seyirci kitlesine sahibiz. Samimi bir ortam olduğu için çıkışta da söyleşiler yapabiliyoruz. Bizi dikkatle takip eden 300’e yakın insan var. Her seyircimiz, buranın potansiyel bir sanatçısı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Domus’un sahnesinde tiyatronun absürdü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı