TRABZON HABERLERİ

Doğu Karadeniz ihracatında düşüş

AA / Asena Akçay
03.03.2016 - 11:41 |Son Güncelleme :

- Yörede, bu yılın ilk iki ayındaki ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6'lık düşüş yaşandı- DKİB Başkanı Gürdoğan:- "İhracatımızda atılım sağlayacak eylem planı ve gerekli destek enstrümanlarının bir an önce uygulamaya konulması ve yoğun çalışma içinde bulunduğumuz alternatif pazarların devreye girmesiyle ihracatımızın tekrar yükseliş trendine gireceği ümidini taşımaktayız"

Doğu Karadeniz ihracatında düşüş
AA / Asena Akçay

TRABZON (AA) - Doğu Karadeniz'de, bu yılın ilk iki ayındaki ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 azaldığı belirtildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yazılı açıklamasında, sorumluluk alanlarındaki Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den ocak-şubat döneminde 237 milyon 731 bin 772 dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, yörede geçen yılın aynı döneminde 252 milyon 900 bin 107 dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

Bu yılın iki ayında yapılan ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 düştüğünü ifade eden Gürdoğan, söz konusu dönemde 177 milyon 15 bin 933 dolarla fındık ve mamullerinin birinci, 24 milyon 570 bin 892 dolarla yaş meyve sebze ürünlerinin ikinci, 14 milyon 62 bin 135 dolarlık ihracatla madencilik ürünlerinin üçüncü sırada yer aldığını kaydetti.

Gürdoğan, Doğu Karadeniz'den ocak ve şubat aylarında 77 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini, yöreden en fazla ihracatın sırasıyla İtalya, Fransa, Almanya, Gürcistan ve Polonya'ya yapıldığını kaydederek, Rusya Federasyonu ile yaşanan krize bağlı olarak en büyük düşüşün bu ülkede olduğunu bildirdi.

Ülkelerin büyük bölümünde yaşanan sıkıntıların, ihracata da olumsuz yansıdığına değinen Gürdoğan, açıklamasını şöyle tamamladı:

"İhracatımızda atılım sağlayacak eylem planı ve gerekli destek enstrümanlarının bir an önce uygulamaya konulması ve yoğun çalışma içinde bulunduğumuz alternatif pazarların devreye girmesiyle ihracatımızın tekrar yükseliş trendine gireceği ümidini taşımaktayız. Özellikle yetkililerden, bankaların bu olumsuz ortamda ihracatçı üzerine yaptıkları baskı ve finansman imkanlarına erişimi kısıtlamaları konusunda bir an önce gerekli girişim ve mevzuat düzenlemelerini yapmaları konusunda ihracatçılarımız destek beklemektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Doğu Karadeniz ihracatında düşüş hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mart 2016 tarihinde saat 11 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğu Karadeniz ihracatında düşüş haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

25 Haziran 2021, Cuma
 • İmsak
  02:43
 • Güneş
  04:43
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  20:04
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı