İZMİR HABERLERİ

Diyet Kafe'de tıp öğrencileriyle empati buluşması

DHA
04.03.2017 - 12:58 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de, Bornova Belediyesi'nin çölyak ve fenilketonürili bireyler için açtığı Dramalılar Kent Arşivi ve Müzesi'ndeki Diyet Kafe anlamlı bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencileri, çölyak ve fenilketonürili bireylerle biraraya geldi, özel üretilen kurabiye, pizza gibi ürünleri birlikte yiyerek onlarla empati kurdu.
Bornova Belediyesi'nin hizmete açtığı Diyet Kafe'den yararlanan çölyak ve fenilketonürili hastalarla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencileri biraraya geldi. Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu'nun biraraya getirdiği tıp öğrencileri ile çölyaklı ve fenilketonürili bireyler glutensiz yaşam hakkında sohbet etti. Hayat boyu diyet yapmak zorunda olan çölyak ve fenilkötonüri hastaları hakkında farkındalık oluşması, tıp öğrencilerinin de ileride tedavilerini yapacakları hastaları daha yakından tanımaları amacıyla düzenlenen buluşma verimli geçti.
Tıp Fakültesi'ndeki derslerde bu hastalıkları öğrencilerine anlattıklarını söyleyen Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Fenilketonüri genetik metabolik bir hastalık, çölyak ise bağırsaklarla ilgili bir hastalık. İkisi de ömür boyu diyet gerektiriyor. Etkinliği yapmaktaki amacımız, bu kişileri hayatın içinde görmek, kitapların ötesine taşımak. Beslendikleri gıdalar nedir, bunların lezzetleri nedir sorularının cevabını öğrencilerimizin birebir görmelerini istedik" dedi.
Çölyaklıların tükettiği glutensiz, fenilketonürili hastaların tükettiği düşük proteinli gıdaların bulunmasının zorluğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sema Aydoğdu, Bornova Belediyesi'nin Diyet Kafe ile çölyaklılara ve fenilketonürililere yönelik çok özel bir hizmet verdiğini söyledi. Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Bu hizmet Türkiye'de bir ilk. Ülkemiz için bir model. İzmir'in diğer belediyeleri de bunu sürdürmek istiyorlar. Bornova Belediyesi'ne özel teşekkürlerimizi iletiyoruz böyle bir mekanı, böyle bir buluşma alanını bize sağladıkları için" dedi.
Diyet Kafe'de buluşan tıp öğrencileriyle çölyak ve fenilketonürili hastaları ziyaret eden Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar, "Bornova Belediyesi olarak Belediye başkanımız Olgun Atila'nın ortaya koyduğu sosyal sorumluluk projeleri kapsamında burayı açtık. Temel amacımız bir farkındalık yaratmak. Mutfağımızı geliştirip daha farklı ürünleri de sunmak istiyoruz. Bornova Belediyesi olarak Diyet Kafe'nin çalıştırılmasında kar amacı da gütmüyoruz" diye konuştu.
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Diyet Kafe'de tıp öğrencileriyle empati buluşması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mart 2017 tarihinde saat 12 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyet Kafe'de tıp öğrencileriyle empati buluşması haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:25
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:19
Sayfa Başı