DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır Barosu'ndan çocuk hakları ihlali raporu

DHA
21.11.2016 - 13:53 |Son Güncelleme :
DHA

Ahmet ÜN/ DİYARBAKIR,(DHA)- DÜNYA Çocuk Hakları Günü nedeniyle Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda, çocuklara yönelik yaşam hakkı ihlalinin her geçen gün artararak devam ettiği belirtildi.
Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 günü ilan edilen Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Diyarbakır Barosu tarafından çocukların yaşadığı ihlallerle ilgili bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporu açıklayan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Mahmut Çiftçi, mülteci yoksulluğu, beraberinde çocuk ölümleri, çocuk işçiliği, dilencilik, çocuk fuhuşu ve ticareti de mücadele edilmesi gereken komplike sorunlar olarak artış gösterdiğini söyledi.
"YAŞAM VE KORUNMA HAKLARI AĞIR BİR ŞEKİLDE İHLAL EDİLİYOR"
Tüm dünyada her yönü ile sömürülen çocuk işçilerin, yaşam haklarının ihlal edildiği, cinsel istismara maruz kalan ve fuhuşa itilen çocuk sayısının hızla arttığını belirten Çiftçi, "Suriye'de 6 yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaş nedeniyle yaşanan kitlesel göçlerde, Türkiye'ye göç yönetimi ve yasadışı göçle mücadeledeki yetersizliklerden en fazla yara alan kesimin çocuklar olduğu; bu süreçte çocukların yaşama ve korunma haklarının ağır bir şekilde ihlal edildiği görülmektedir. BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 22'nci Maddesi'ne göre, Türkiye kendi topraklarında mülteci olan tüm çocukların sözleşmede yer alan haklardan faydalanması için gerekli önlemleri almakla yükümlüdü" dedi.
"TÜRKİYE'DEKİ BOMBALI SALDIRILARDA BİR ÇOK ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ"
Türkiye'nin bir çok kentinde yaşanan bombalı saldırıda çocukların hayatını kaybettiğini hatırlatan Çiftçi, çocukların temel haklardan mahrum bırakıldığını dile getirerek, "En temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlali ne yazık ki çocuklara yönelik olarak her geçen gün artarak devam etmektedir. Yaşam hakkına yönelik ihlallerin yanı sıra çocukların eğitim, barınma ve sağlık gibi en temel haklardan mahrum bırakıldıkları bilinmektedir. Sokağa çıkma yasağı ile başlayan çatışmalı süreçteki çocuk ölümlerinin yanı sıra Türkiye'nin değişik illerinde yaşanan bombalı saldırılarda da yine birçok çocuk hayatını kaybetmiştir" diye konuştu.
Çiftçi, yaşam hakkı ihlal edilen çocuklara yönelik soruşturmaların bağımsız bir biçimde yürütülmesi ve makul bir süre içinde sonlandırılmasının hukuk devleti olmanın olmazsa olmaz gereği olduğunu belirtti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Diyarbakır Barosu'ndan çocuk hakları ihlali raporu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Kasım 2016 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyarbakır Barosu'ndan çocuk hakları ihlali raporu haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:29
 • Güneş
  06:49
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı