GeriSpor Diyanet: Şike haram, teşvik primi uygun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanet: Şike haram, teşvik primi uygun

Futbol dünyası son dönemde şike ve teşvik primi iddialarıyla çalkalanırken, tartışmaya Diyanet de katıldı.

AA muhabirini yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, şikeyi haram olarak nitelerken, teşvik primini dinen normal bir davranış olarak yorumladı.

Futbol liglerinde sezon sonuna yaklaşırken, futbolla ilgili hemen her kuruluş ve kişinin yakındığı teşvik primi konusu Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre dinen normal bir davranış olarak görüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığı, A.A muhabirine şike yapmanın İslam dinince uygun olmadığını açıklarken, ''Bir spor karşılaşmasının sonucunu etkilemek veya değiştirmek amacıyla maddi ya da manevi bir çıkar sağlamak yani şike yapmak uygun değildir'' görüşünü ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, ''Teşvik primi günah mıdır?'' sorusuna yorumu ise şöyle:

''Bir takımın oyuncularını isteklendirmek ve özendirmek için teşvik primi vermesi dinimizce uygun görülmektedir. Çünkü zaten her takım sahaya kazanmak için çıkar. Futbolcu kendi gücünü gösterecektir.'Kapasiteni kullan prim vereyim' denirse dinen birşey denilemez. Ancakpuan sıralamasındaki durumunu lehine çevirmek maksadıyla başka takımınoyuncularına teşvik primi verilmesi, sportif ahlak ve centilmenlikle bağdaşmayacağından şık ve uygun değildir.'' 

False