ANKARA HABERLERİ

Dişleri fırçalamak oruç bozmaz

DHA
05.06.2016 - 11:36 |Son Güncelleme :

Dişleri fırçalamak oruç bozmaz

DHA

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- DİŞ Hekimi Pertev Kökdemir, 'Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için, din adamlarının da defalarca onayladığı gibi oruçluyken diş macununu yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın bir mahsuru yok" dedi. Ramazanda ciddi boyutta rahatsızlık veren ağız kokusuyla ve diş sorunlarıyla ilgili olarak Diş Hekimi Pertev Kökdemir, merak edilen soruları yanıtladı…
ORUÇLUYKEN AĞIZ KOKUSU NASIL ÖNLENEBİLİR
Ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerinden meydana gelmediğini kaydeden Diş Hekimi Pertev Kökdemir, "En büyük sebebi; diş eti iltihabıdır. Ayrıca protezler de ağız kokusu yapabilir. Diğer taraftan bronşlar ve mideyle ilgili kokular da meydana gelebilir. Bilhassa, daha önce yediğimiz gıdalar ve midenin boş olması, koku olasılığını artırır. Geniz eti akıntıları da koku yapabilir. Ağız bakımı özellikle sahurda yeterince iyi yapılmadığında koku daha da artabilir. Ağız spreyleri oruçluyken de rahatlıkla kullanılabilir, kokuyu gideren ağız gargaraları ise yutmamak kaydıyla gün içinde birkaç kez tekrarlanabilir. Ayrıca tükürük salgısını arttırıcı tedbirler bu kokuyu baskılar. Ramazandan önce de kişiler diş bakımı yaptırırsa böyle bir sorunla karşılaşmaz" dedi.
ÇÜRÜKLER ARTAR
Ramazan ayının çürük oluşumunu tetikleyip, tetiklemeyeceğine ilişkin bir soruya ise Kökdemir, "Evet, özellikle iftarda ve sahurda yenilen yemeklerden sonra ağızdaki dengeler tamamen bozulur, asit oranı artar. Dolayısıyla bakteri çoğalması için uygun ortam oluyor. Yemek yenildikten sonra hemen yatıldığı için ağız içi harareti artar, daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, diş çürükleri artar" dedi.
BANYO YAPMAKTAN FARKI YOK
Oruç tutarken dişlerin fırçalanmasına yönelik ise Kökdemir, "Yemekten sonraki 30 dakika içinde bakteriler dişte çürüme yapmaya başladığından, sahurda mutlaka dişler fırçalanmalı. Ancak unutulması halinde gün içerisinde de fırçalanabilir. Oruçluyken diş fırçalamanın aslında hiçbir mahsuru olmadığı, din adamları tarafından da defalarca onaylandı. Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için oruçluyken de diş macununu yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın bir mahsuru yok. Diş macunu da, ağız suyu da oruçluyken rahatlıkla kullanılabilir. Banyo yapmanın nasıl oruç için bir mahsuru yoksa diş fırçalamak da aynı mantığı taşıyor" dedi.
EN BASİTİ TUZLU SUYLA GARGARA
Ramazan'da ağız bakımının nasıl yapılması gerektiğine de açıklık getiren Pertev Kökdemir, "İftardan ve sahurdan sonra dişlerin daha özenle fırçalanması gerekir. Bir ay boyunca dilaltı ve diş eti bölgelerinin iyice temizlenmesini, bir de ağız antiseptiği kullanılmasını özellikle öneriyoruz. En basiti; tuzlu suyla gargara yapmaktır, daha etkili olan anti bakteriyel gargara ya da ağız spreyi gibi ürünler de kullanılabilir.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dişleri fırçalamak oruç bozmaz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Haziran 2016 tarihinde saat 11 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dişleri fırçalamak oruç bozmaz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Kasım 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:37
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı