KAYSERİ HABERLERİ

Dilencilik Yapan 400 Suriyeli Kamplara Gönderildi

IHA
28.09.2015 - 10:13 |Son Güncelleme :

KAYSERİ VALİLİĞİ

IHA

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, ’Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim’ projesi çerçevesinde yapılan çalışmalarda, dilencilik yapan 400 Suriyeli’nin kamplara gönderildiğini söyledi.
Ağustos ayında başlatılan Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim projesi ile ilgili olarak bilgi veren Vali Orhan Düzgün, "Dilencilik ihtiyaç sahibi vatandaşlardan daha ziyade maalesef bunu meslek edinmiş olan bazı kişilerin vatandaşlarımızın kutsal duygularını sömürerek hem çevreyi rahatsız etmesi, hem de insanların bu iyi niyetli duygularını suistimal etmesidir. İlimizde eskiden beri devam eden kendi vatandaşlarımızdan oluşan dilencilerin hem de yurt dışından gelen yabancı uyruklu vatandaşların dilencilik yapmalarının önüne geçmek amacıyla İl Emniyet Müdürlüğümüzün organizesinde birçok kamu kurumlarımızın iştirakiyle Büyükşehir belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Müftülük ve diğer ortak, paydaş kuruluşların katkısıyla böyle bir mücadele başlattık" dedi.
"Tanıtım broşürlerimiz, afişlerimiz ve duyurularımız yapıldı. Aslında dilenciliğin önlenmesinde de vatandaşlarımızdan büyük bir katkı bekliyoruz. Vatandaşlarımız bu dilencilere para vermedikleri taktirde onlar kendiliklerinden sokaklardan çekileceklerdir. Belki bir iki hafta daha devam edecek ama ellerine bir şey geçmediği zaman bunu terk edeceklerdir" ifadesinde bulunan Vali Düzgün, "Sadece vatandaşlarımıza bırakmadan Emniyet Müdürlüğümüz ve zabıta ekiplerimizle sokaklardaki dilencileri toplayarak onların toplumun huzurunu bozmaması, trafiğin akışını bozmamaları için gerekli tedbirleri almaya gayret ediyoruz" dedi ve şunları söyledi:
"Yabancı uyruklu dilencileri toplayarak ülkemizin güney sınırındaki kamplara gönderdik. Yaklaşık 400’ün üzerinde dilencilik yapan Suriye uyruklu kişileri bu kamplara gönderdik. Sokakta mendil satan, arabaların camlarını silen küçük yaşta çocuklar oluyor. İnsanlarımız merhamet duygularıyla alışveriş yapma ihtiyacı hissediyorlar. Aslında sokakta çalışan çocuklardan alınan her ürün ve verilen her para o çocukları sokakta çalışmaya, sokakta kalmaya ve değişik suçlarla tanışmaya yöneltiyor. Onun için vatandaşlarımızdan iki isteğimiz var. Hem dilencilere para vermesinler, bizim dilencilikle mücadelemizi kolaylaştırsınlar hem de küçük yaşta sokakta satış yapan çocuklardan alışveriş yapmasınlar."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Dilencilik Yapan 400 Suriyeli Kamplara Gönderildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 10 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dilencilik Yapan 400 Suriyeli Kamplara Gönderildi haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:22
 • Güneş
  05:51
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:24
 • Yatsı
  20:47
Sayfa Başı