GeriSpor Di Montezemolo'dan F1'de yenilik çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Di Montezemolo'dan F1'de yenilik çağrısı

Di Montezemolo'dan F1'de yenilik çağrısı
refid:21418112 ilişkili resim dosyası

Ferrari başkanı Luca di Montezemolo, aerodinaminin öneminin azaltılmasıyla, Formula 1'in ucuzlaması yönündeki çağrısını yineledi.

turkiyef1.com'un haberine göre, Formula 1'de maliyetlerin konuşulduğu hafta sonunda di Montezemolo, sporun geleceği için herkesin durup düşünmesi gerektiğini ifade etti.

"Daha az maliyetli bir Formula 1 istiyoruz. Lütfen bana söyler misiniz, neden küçücük bir kanat flap'ı için inanılmaz paralar ödeyip, 24 saati rüzgar tünelinde geçirelim? Bunun izleyici için etkisi sıfır, televizyon için sıfır, bir yol otomobili üreticisi olan benim için ise sıfırdan da az çünkü asla bunu bir yol aracında kullanmayacağız."

"Ferrari 60 yılı aşkın süredir Formula 1'de. Formula 1'de başarı hayatidir. Formula 1, Formula 1 oldukça, elektrikli arabalar ya da oyunlara dönmedikçe Ferrari bu sporun içinde olmaya devam edecek. Formula 1 gelişim ve teknoloji demektir. Eğer para harcıyorsanız, buu gelişmiş araştırmalar için harcamalısınız, rekabet noktasında hiçbir şeye yaramayan şeyler tasarlamak için değil."

Cuma günü Bernie Ecclestone ve Jean Todt ile bir araya gelen Luca di Montezemolo, Formula 1'in geleceğini güvene almak için derhal harekete geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

"Daha az para harcamamıza imkan tanıyan kurallar istiyoruz. Ancak bu alanda paranızı kısıtlı harcamanız gerekir dediğinizde bunu kontrol etmek çok zor. Buy geçmişte pek çok kez suistimal edildi."

Di Montezemolo, yarış formatı hakkında ise, "Gençlere bakıldığında yarışlar çok uzun sürüyor. Belki de yanılıyorumdur ama duruma bakıp, Formula 1'in önerdiği şovu daha iyi hale getirmeliyiz. Örnek vermek gerekirse genç insanlar için bir buçuk saat uzun bir süre. Belki yarışlar iki parça halinde yapılabilir."

"Formula 1'in DNA'sı olan teknoloji ve gelişim gibi unsurları kaybetmeden, yaratıcı olmayı başarmalıyız. Şu an pistteki son 10 turunuzda ve liderseniz, lastiklerinizi korumakla uğraşıyorsunuz, çünkü sona kadar dayanamayabilirler, motorunuza dikkat ediyorsunuz. Bu Formula 1'in olağanüstülüğü değil. Buna bakmalıyız. Belki yarışlar böyle kalır. Belki de gelecekte bir şeyler değişir."

"Formula 1'in şovunun dozunu artırırken, yol arabaları için daha fazla çalışma da yapılabilir. Bu da diğer bir sorun. Temmuz, Ağustos aylarında insanlar plajda ya da tatildeyken, öğlen 2'de yatış yapmak da bence kötü bir fikir. Futbol maçları 6, 7, 8'de yapılıyor."

False