İSTANBUL HABERLERİBAKIRKÖY HABERLERİ

DHMİ Genel Müdür'ü Ocak’tan hava trafik personeline övgü

DHA
05.10.2017 - 16:06 |Son Güncelleme :
DHMİ Genel Müdürü Ocak’tan hava trafik personeline övgü
DHA

İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA) DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, Türk Hava Sahası’nın havayolu şirketlerince tercih edildiğinin altını çizerek, “Türk Hava Sahası’ndaki hava trafik kontrol merkezimizde 7/24 görev yapan çok iyi eğitimli, deneyimli personelimiz harikalar yaratmaya devam ediyor” dedi.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak resmi twitter adresinden yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin Hava Trafik Kontrol Merkezi hakkında paylaşımlarda bulundu. Avrupa’nın en büyük Hava Trafik Kontrol Merkezi’nin Türkiye’de olduğunu  vurgulayan  Ocak, şunları söyledi:

 ”1 milyon km2’lik Türk hava sahasındaki hava trafik kontrol hizmeti artık tek merkezden veriliyor. İleri teknoloji ile donatılmış merkezimizde 7/24 görev yapan çok iyi eğitimli, deneyimli personelimiz harikalar yaratmaya devam ediyor. Gerçek gücün bilgide olduğunun şuurunuzdayız, sevdiklerinize ulaşmanızın alt yapısı, en güvenli ellerde, en mükemmel sistemlerle sağlanıyor. İhdas ettiğimiz yeni hava koridorlarıyla bölgemizde zaman zaman yaşanan krizlere rağmen Avrupa- Asya arasında köprü olmaya devam ediyoruz. Sürekli artan trafiğe rağmen, maharetli trafik yönetimiyle emniyetli uçuşun adresi haline gelen Türk Hava sahası, şirketlerce tercih ediliyor.”

ÖNCE EMNİYET BİLİNCİYLE HAREKET EDİYORUZ

Türkiye’nin son üç ayda, aylık ortalama yüzde 10 trafik artışı ile Avrupa hava sahasının trafik sayısına en büyük katkıyı sağlayan ülke olduğunun altını çizen Ocak, şöyle devam etti:

 “ Son üç yılda hava sahamızdan üst geçiş trafiğinde ortalama yüzde 35 artış oldu. Buna rağmen kullanıcılar Hava Trafik kaynaklı gecikme yaşamadı.  Her yıl artan trafiğe emniyetle hizmet için kapasitemizi artırıyoruz. Merkezimizde kontrol amaçlı sektör sayımızı 11’den 23’e çıkardık. DHMİ olarak ‘önce emniyet’ bilinciyle hareket ediyoruz. Yeni sistemlerdeki yazılımları uçuş güvenlik ve erken uyarı sistemleri ile geliştirdik. Aldığımız önlemlerle hava sahamızı çok daha güvenli hale getirdik. Tecrübeye önem veriyor, arkadaşlarımızı bilgiyle donatıyoruz. Hava trafik yönetimi deneyim demektir.  Son iki yılda, 40 tecrübeli hava trafik kontrolörünü 'İşbaşı Eğitmenliği Sertifika Programı'na dahil ederek eğitim kadromuzu güçlendirdik. Ankara Merkezi Saha Kontrol Merkezimizde, sektör bazında uzmanlaşmaya giderek çalışan kontrolör verimliliğini artırdık.

HER KOŞULDA GÖREV İÇİN HAZIRIZ

Hava Trafik Merkezi personelinin sağlık ve mutluluğunu önemsediklerini belirten Ocak paylaşımlarını şu şekilde sürdürdü:

“7/24 hizmet veren personelimizin sağlık ve mutluluğunu önemsiyoruz. Merkezimiz yalnızca bir işyeri değil, çalışanlar için bir yaşam alanı. Kütüphane, spor kompleksleri, dinlenme odaları, kafeterya ve restorandan oluşan mükemmel bir ortam hazırladık kıymetli çalışma arkadaşlarımıza. Her koşulda görev için hazırlıklıyız. Yaşanabilecek deprem, yangın gibi felaketlere karşı yeni hava trafik kontrol sistemlerimizle hazırlıklıyız. Bir hava trafik merkezimiz felaketle karşı karşıya kalırsa diğeri uzaktan onun görevini devralıyor. Hizmet kesilmeden devam ediyor. “B planımız” daima devrede… Görüldüğü gibi küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen kuruluşumuz, tüm faaliyetlerinde olduğu gibi bu alanda da harikalar yaratıyor. Ülkeler arasında sorunlar yaşandığında bile hava sahamızın ‘güven’ garantisi olarak görülmesi DHMİ ve ülkemiz için gurur verici.”

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bakırköy haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bakırköy haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DHMİ Genel Müdür'ü Ocak’tan hava trafik personeline övgü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

30 Temmuz 2021, Cuma
 • İmsak
  04:05
 • Güneş
  05:51
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  17:10
 • Akşam
  20:30
 • Yatsı
  22:08
Sayfa Başı