GeriSpor Devrim Sağıroğlu: Güle güle Mister Hyde!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devrim Sağıroğlu: Güle güle Mister Hyde!

Devrim SAĞIROĞLU

Ay-yıldızlı formayla, daha yeni tanışmıştı.. Topu topu, üç kez.. Adı Vedat İnceefe, yaşı 22'ydi.. Hırvatistan ataklarına tek başına karşı koyarken, hepimiz şaşkına dönmüş, ‘‘Bravo Vedat.. Böyle bir yeteneği keşfettiğin, cesaretle oynattığın için sana da tebrikler Fatih hoca’’ diyerek, kendisine ve teknik direktörüne övgüler yağdırmıştık.

A milli takımımız İngiltere'deki Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele ederken, sadece o, arkadaşlarının arasında sivrilmişti.. Genç, yetenekli, sanki 40 yıldır milli formayı giyiyormuşcasına tecrübeli, sakin ve akıllıydı.. 2.Lig'den gelmiş, A milli takımın ‘‘as futbolcusu’’ oluvermişti..

Sonra, hocasıyla birlikte o da Galatasaray'a gitti. Sarı-kırmızılılar Karabüksporla çoktan anlaşmış, aylar önce kaparo vererek onu renklerine bağlamıştı. Türk futbolu, kendisine uzun yıllar hizmet edecek bir ‘‘yıldıza’’ kavuşmuştu.

Ancak; bilinmeyen, acı bir gerçek vardı.. Sevdiğimiz, takdir ettiğimiz genç futbolcunun; ünlü roman kahramanı doktor Jekyll- mister Hyde gibi ‘‘çift kişilikli’’ olduğunu, ne yazık ki çok kısa bir süre sonra öğrenecektik.. İngiltere'deki doktor Jekyll gitmiş, yerine kötü huylu mister Hyde gelmişti. İstanbul gecelerinin tanınmış simaları arasına katılmıştı artık. Olay çıkarmadığı, kavgalarının gazete sütunları ve ekranlara yansımadığı gün, hemen hemen yoktu.. Futboldan uzaklaşmış, Galatasaray formasına da yabancılaşmaya başlamıştı. Takımda oynayamıyor, çoğunlukla kulübede oturuyor, bazen kadroya dahi giremiyordu. Galatasaray'da mucizeler yaratan hocası, her türlü çabasına rağmen, onun bu hızlı düşüşünü engelleyemiyordu. Zamanla Terim de, bu işin ‘‘umutsuz bir vaka’’ olduğunun bilincine vardı ve ‘‘yararsız çabayı’’ noktaladı.

Dramatik son

Mister Hyde son olarak, Galatasaray-Ankaragücü maçının bitimine yakın, oyuna alındı. Marke ettiği oyuncunun sırtını ısırdı. Ayrıca, burada yazmaktan utandığım hareketler yaptı. Maçın bitiminde de, soyunma odası koridorlarında, herkesin gözü önünde, o oyuncuya kafa atarak hastanelik etti. Ankaragüçlü Faruk, ağzı burnu dağılmış, yerde kanlar içinde yatarken; Vedat İnceefe kendi sonunu da dramatik bir şekilde hazırladığının farkında mıydı, bilemiyorum..

* * *

Galatasaray; Fatih Terim o takımda futbolcuyken, 14 yıl şampiyonluk yüzü göremedi. Üstelik, bazı sezonlar küme düşme tehlikesi de yaşayarak.. Son yıllarda ise başarıdan başarıya koşuyor. Şampiyonluklara, kupalara doymuyor.

G.Saray, o zaman da Galatasaray'dı, şimdi de.. Başarı veya başarısızlık, hüzün ya da sevinç, her yerde, her camiada yaşanır, yaşanacaktır.. Önemli olan, kalıcı değerlerdir.. ‘‘Galatasaraylıyım’’ diye övünenler, gurur duydukları şeylerin, dedelerinin kendilerine miras bıraktığı ‘‘kalıcı değerler’’ olduğunu bilir..

Sen önce, gerçek Galatasaraylıların gözünde bittin, mister Hyde.. Sonra da toplumun.. Bir zamanlar, bütün ricalarımıza karşın doktor Jekyll kimliğini denize atmış ve hepimize ‘‘allaha ısmarladık’’ demiştin..

Şimdi de biz sana, gönülden, ‘‘güle güle mister Hyde’’ diyoruz!False