İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

DASK: Zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 8 milyonu aştı

DHA
16.08.2017 - 11:03 |Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 16 Ağustos (DHA) – Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kyacı, Marmara depreminin 18. yıldönümünde zorunlu deprem sigortası yapılan konut sayısının yüzde 50’ye yaklaştığını ve hedefin bütün konutların sigortalanması olduğunu açıkladı.
Kayacı, 17 Ağustos Marmara depreminin 18'inci yılında yaptığı açıklamada, Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) bulunan konut sayısı 8 milyonu aşarken, ülke genelinde sigortalılık oranının yüzde 50'ye yaklaştığını açıkladı.
Murat Kayacı, deprem gerçeğinin unutulmaması ve ona karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti ve ekledi:
"Olası bir İstanbul depreminde hasarların tazmininde yeterli kaynaklarımızın olmasının yanı sıra afetin tüm operasyonel sürecini etkin ve teknoloji ile yönetmek amacıyla da hızla çalışıyor ve diğer ilgili Devlet Kurumları'yla iş birliktelikleri geliştiriyoruz.
"Şu anda Düzce'de yüzde 84, Bolu'da yüzde 75, Yalova'da yüzde 74, Tekirdağ ve Sakarya'da yüzde 69, İstanbul ve Marmara bölgesindeki yüzde 55'lik yüksek sigortalılık oranlarına ulaşan başarılı bir portföyden söz etmekteyiz.
"Ancak elbette ki nihai hedefimiz, tüm konutların ZDS ile teminat altında olması."
Sigortalılık oranında Marmara ilk sırada
DASK'ın verilerine göre, bölgesel olarak incelendiğinde Marmara yüzde 55'lik sigortalılık oranı ile ilk sırada yer alırken, Marmara Bölgesi'ni;
- yüzde 44 ile İç Anadolu,
- yüzde 43 ile Ege,
- yüzde 38 ile Akdeniz,
- yüzde 37 ile Karadeniz,
- yüzde 35 ile Doğu Anadolu,
- yüzde 32 ile Güney Doğu Anadolu bölgeleri izliyor.
İl bazında ele alındığında ise depremin acı gerçeği ile yüzleşmiş olan illerde Zorunlu Deprem Sigortalılık oranlarının daha yüksek olması dikkat çekiyor.
ZDS oranı en yüksek olan illerde ilk üç sırayı alan Düzce, Bolu ve Yalova bu durumu açıkça gözler önüne seriyor.
Son aylarda deprem yaşanan illerdeki ZDS oranları incelendiğinde ise en yüksek sigortalılık oranına sahip olan ilin yüzde 60 ile Çanakkale olduğu görülüyor.
Çanakkale'yi yüzde 56 ile Muğla (Bodrum), yüzde 39 ile Manisa ve yüzde 32 ile Adıyaman izliyor.
Türkiye'nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu vurgulayan Kayacı, "Deprem gerçeğini unutmamalı ve ona karşı hep hazırlıklı olmalıyız" dedi ve ekledi:
"Geçmişte nice canımızı ve emeğimizle kurduğumuz nice yaşamları bir anda yitirebileceğimizi gördük.
"Her ne kadar doğal bir afet olması açısından depremi önlemek imkânsız olsa da yaratacağı yıkıcı etkileri önlememiz mümkün.
"DASK olarak bizler hayata geçirdiğimiz projeler ile Türkiye'yi deprem öncesi ve sonrasına dair bilinçlendirirken, sağladığımız bilgi birikimi ve maddi teminatla depreme hazır, depremden sonra hızla toparlanan bir ülke hedefiyle çalışıyoruz."
Türkiye'deki en yıkıcı depremlerden 17 Ağustos Gölcük depreminin yaşandığı 1999 yılında yalnızca 500 bin dolayında deprem teminatlı konut olduğunu hatırlatan Kayacı, bugün ise 8 milyon konutun ZDS kapsamında olduğunu, başka bir deyişle neredeyse her 2 evden birinin depreme karşı sigortalı olduğunu söyledi.
Buna rağmen sigortalılık oranlarında yeterli seviyenin henüz yakalanmadığının altını çizen Kayacı, nihai hedeflerinin Türkiye'deki tüm konutların depreme karşı sigortalanmış olması olduğunu belirtti.
Hasar ödemelerine ilişkin de bilgi veren Kayacı, "DASK'ın kurulduğu günden bu yana yaptığı hasar ödemesi miktarı bugün itibariyle 175 milyon liraya ulaştı" dedi ve ekledi:
"Bunun içinde en büyük ödeme Van Depremi'nde yapıldı. Van Depremi'nin ardından 125 milyon lira hasar ödemesi gerçekleştirildi.
"Deprem öncesi Zorunlu Deprem Sigortası oranı yüzde 9 düzeyindeydi. Eğer ZDS oranı yüksek olsaydı devletin yükünü DASK olarak üstlenebilecek ve daha fazla hasar ödemesi yapabilecektik.
"Elbette temennimiz büyük depremlerin yaşanmaması, can ve mal kaybına neden olmamasıdır.
"Her ne kadar deprem doğal bir afet olması açısından önlenemez olsa da yaratacağı yıkıcı etkileri önleyebiliriz.
"Bunun olmazsa olmaz koşullarında biri ise deprem gerçeğini unutmamak ve ona karşı hazırlıklı olmak."
DASK'ın ödeme gücünün 15 milyar lirayı aştığını ifade eden Kayacı, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Poliçe yaygınlığının yanında diğer hedefimiz ise, teknolojiyi kullanarak tüm depremlerde kullanılabilecek altyapının kurulması, vatandaşların yaşamına kaldığı yerden devam etmesini sağlamak amacıyla bina zararının en hızlı şekilde tazmin edilmesi olarak öne çıkıyor.
"Bu kapsamda ilgili devlet kurumları ve çağrı merkezi gibi kuruluşlarla projeler başlattık ve protokoller geliştirdik.
"Gerek deprem bilincini gerekse devlet kurumları ve kuruluşlarla olan işbirliklerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz." (Fotoğraf - İnfografik)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DASK: Zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 8 milyonu aştı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2021, Pazar
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:43
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:11
Sayfa Başı