MUĞLA HABERLERİ

Dalaman’da Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Başladı

IHA
15.09.2015 - 08:24 |Son Güncelleme :

DALAMAN'DA AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ MÜCADELESİ

IHA

Muğla’nın Dalaman ilçesinde Akdeniz meyve sineğine karşı tuzaklama ve ilaçlama çalışmaları başladı.
Turunçgil ve nar bahçelerinde her yıl mücadelesi yapılması gereken Akdeniz meyve sineğine karşı tuzaklama ve ilaçlama çalışmalarına başladıklarını belirten Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz; ”Akdeniz meyve sineği turunçgil meyvelerini kurtlandırmak suretiyle dökümlere ve meyve kalitesinin düşmesine neden olan en önemli turunçgil ve nar zararlısıdır. Akdeniz meyve sineği dış karantina zararlısı olduğundan meyve ihracatında da sorunlara neden olmaktadır. Bu yıl da İlçemizi temsil edecek şekilde turunçgil ve nar bahçelerine Ağustos ayı İçerisinde asılan tuzaklar aralıklarla kontrol edilerek ergin sineğin çıkışı ve populasyonunun yoğunluğu izlenmektedir. Ancak mücadelenin başlaması için tuzaklarda sineğin görülmesinin yanı sıra meyvelerin vuruk olgunluğu dönemine gelmesi gerekmektedir ki; bu da meyve kabuğunda hafif renk dönüşümünün başladığı ve meyvenin tatlanıp sulanmaya başladığı dönemdir. İlçemizdeki meyveler vurma olgunluğu dediğimiz döneme geldiğinden, üreticilerimizin ilaçlamalara başlamaları gerekmektedir’’ diye konuştu.
Kimyasal mücadeleye başladıktan sonra da, 7-10 günlük aralıklarla ve ruhsatlı olan ilaçlarla yapılacak ilaçlamalara, hava sıcaklığının 16 dereceye düşünceye veya hasada 10 gün kalana kadar titizlikle devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Akdeniz; ’’Biyoteknik mücadele yöntemi olan kitlesel tuzaklar kullanılarak da Akdeniz meyve sineğiyle mücadele yapılmaktadır. Kitlesel tuzaklama yapacak olan üreticilerimiz bahçelere astıkları kitlesel tuzakları meyve hasadına kadar bahçede asılı tutacaklardır. Böylece ilaçlama yapmadan kitlesel tuzaklara gelen Akdeniz meyve sinekleri yakalanarak mücadele sezonu tamamlanmış olacaktır. Ayrıca biyoteknik mücadele yöntemini seçen üreticiler bakanlığımızın biyoteknik mücadele destek ödemesinden de yararlanabileceklerdir. Ayrıca arı ölümlerini önlemek için de ilaçlamadan önce çevredeki arıcılar bilgilendirilmelidir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Dalaman’da Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Eylül 2015 tarihinde saat 08 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dalaman’da Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Başladı haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ocak 2021, Cuma
 • İmsak
  06:48
 • Güneş
  08:12
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı