AYDIN HABERLERİ

Cuma Namazı Sonrası Cemaate Aşüre İkramı

IHA
23.10.2015 - 14:33 |Son Güncelleme :

CİHANOĞLU AŞURE

IHA

Aydın Efeler ilçesinde bulunan Cihanoğlu Camii’nde Muharrem ayının 10. günü nedeni ile Cuma namazı sonrası cemaate aşure ikramı yapıldı.
Cuma Hutbesi’nde Muharrem Ayı ve Kerbelayı anlatan Cihanoğlu Camii İmam Osman Baki Cin “Kardeşlerim! Bugün 10 Muharrem Cuma. Aşure günü. Muharrem ayı, hicri yılın ilk ayı. Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in “Allah’ın ayı”, “hürmete şayan” olarak nitelendirdiği ay. Ramazan orucundan sonra en faziletli orucun kendi içinde bulunduğunu bildirdiği ay. Muharrem ayı aynı zamanda topyekûn bütün Müslümanları derin bir acıya gark eden Kerbelâ hadisesinin yaşandığı aydır. Zira Hicri 10 Muharrem 61 tarihi, Hz. Hüseyin Efendimizin ve çoğu ehl-i beyt-i Mustafa’dan olan 70 kişinin Kerbelâ çölünde hunharca katledilerek şehadet şerbetini içtikleri tarihtir. Hz. Hüseyin ki, Peygamberimiz (s.a.s)’in, “Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım”3 dediği, “cennet gençlerinin efendisi”4 olarak tavsif ettiği, Hz. Aliyyü’lMurtaza’nın, Hz. Fatımatu’z-Zehra’nın yavrusu, ciğerparesidir. Bu vesileyle şehadetinin 1337. yılını idrak ettiğimiz şehitlerin serdarı, serçeşmesi, seyyidü’ş- şüheda Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere Kerbelâ şehitlerini ve bugüne kadar hak, hakikat, adalet, ahlâk, erdem ve fazilet için; din, iman, vatan ve millet için can veren bütün şühedayı rahmet, minnet, şükran, saygı ve tazim ile yâd ediyorum. Allah bütün şehitlerimize gani gani rahmet eylesin!” ifadelerine yer verdi.
“KERBELA İSLAM ÜMMETİ OLARAK HEPİMİZİN ORTAK ACISIDIR”
“Dünyanın neresinde olursak olalım, mezhebimiz, meşrebimiz, kültürümüz, coğrafyamız, dünya görüşümüz ne olursa olsun, Kerbelâ, İslâm ümmeti olarak hepimizin ortak acısıdır, ortak hüznüdür, ortak kederidir” sözleri ile hutbesine devam Eden İmam Hatip Osman Baki Cin, “Hele hele neredeyse her evde bir Hasan, bir Hüseyin, bir Ali, bir Fatıma, bir Cafer, bir Zeynelabidin bulunduran ve ehl-i beyt sevgisini yüreklerinde her daim yaşatan aziz milletimizin tüm fertleri bu acıyı yüreklerinin ta derinliklerinde hissetmektedir. Kardeşlerim! Bugün Kerbelâ’nın acısını hissetmek elbette önemlidir. Ancak sadece hüzün, sadece keder, sadece gözyaşı yeterli değildir. Bugün bize düşen Kerbelâ’yı doğru okumak ve doğru anlamaktır. Kerbelâ’yı anlamak, Kerbelâ’dan ayrılık-gayrılık değil; birlik-beraberlik çıkarmaktır. Kerbelâ’dan kin, nefret ve öfke değil; sevgi, muhabbet ve hoşgörü devşirmektir” dedi.
Cuma namazının ardından Mahalle sakinleri ve cami cemaatinin ortaklaşa hazırladığı Muharrem Ayı’nın simgesi aşure cemaate ve vatandaşlara ikram edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Cuma Namazı Sonrası Cemaate Aşüre İkramı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 14 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cuma Namazı Sonrası Cemaate Aşüre İkramı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:13
 • Güneş
  05:51
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  17:00
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:51
Sayfa Başı