ÇANAKKALE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

ÇOMÜ’de, ‘Yerlilik ve Millîlik’ sempozyumu yapılacak

DHA
04.04.2018 - 14:28 |Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve Türkiye Yazarlar Birliği ortaklığında Türkiye’de ilk kez düzenlendiği belirtilen, ‘Türk Düşüncesinde Yerlilik ve Millîlik Sempozyumu’, 12-13 Nisan 2018 tarihlerinde ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

ÇOMÜ ev sahipliğinde ve Atatürk Kültür Merkezi’nin desteğiyle düzenlenen ‘Türk Düşüncesinde Yerlilik ve Millîlik Sempozyumu, alanında uzman çok sayıda kişiyi bir araya getirecek. Sempozyumda, Türkiye Yazarlar Birliği Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Doğan, ‘Yerlilik ve Millîlik Kavramları Üzerine’ başlıklı bir açılış konferansı verecek.

Tam bağımsız Türkiye olma hedefi için her alanda hayata geçirilmesi zorunlu olan, ‘Yerlilik ve Millîlik’ kavramlarının birçok boyutu ile ele alınacağı sempozyum, iki gün sürecek ve altı oturumda gerçekleşecek. Sempozyumun ilk iki oturumu 12 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleşecek.

Birinci oturumun başkanlığı ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer tarafından yapılacak ve ‘Yerlilik, Yerellik, Millîlik ve Küreselleşme’ kavramlarının kavramsal çerçevesi, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Murat Erol, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emrah Akbaş tarafından çizilecek.

‘Türk Sağı ve İslamcılığın Yerlilik ve Millîlik Meselesi’ başlıklı ikinci oturum, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın oturum başkanlığı ile yapılacak ve burada ‘Dinî Çevrelerin Modernleşme ve Yerlilik Gündemi’, ‘Muhafazakârlık ve Yerlilik’, ‘Tercüme Hareketleri ve Yerlilik, Millilik’, ‘Türk Düşüncesinde Merkez Meselesi’ konu başlıkları ayrıntılarıyla ele alınacak.

13 Nisan 2018 Cuma günü ise üçüncü oturumda, ‘Türk Solunun Yerlilik ve Millîlik Meselesi’, dördüncü oturumda, ‘Türk Düşüncesinde Yerlilik ve Millîlik Refleksi’, beşinci oturumda, ‘Edebiyatta Yerellik, Yerlilik ve Millîlik’ ve son oturumda ise ‘Maarifte Yerlilik ve Millîlik’ konu başlıklar uzmanlar tarafından irdelenecek.

ÇANAKKALE, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ÇOMÜ’de, ‘Yerlilik ve Millîlik’ sempozyumu yapılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:27
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:26
Sayfa Başı