ÇANAKKALE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

ÇOMÜ BESYO, Spor Bilimleri Fakültesi oldu

DHA
17.02.2018 - 14:50 |Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) kapatılarak, yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

16 Şubat 2018 Tarihli ve 30334 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Fakülte ile Yüksekokul Kurulması ve Kapatılması Hakkında Karar” ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapatıldı. Yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

BESYO’nun fakülte olmasının avantajlarını anlatan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, BESYO’nun, Spor Bilimleri Fakültesi'ne dönüştürülmesinin gerekliliğinin, özellikle son yıllarda sporun farklı alanlarda ve farklı amaçlarla yapılmasından kaynaklandığını belirtti.

Herkes için spor ve yaşam boyu spor gibi kavramların, evrensel spor kültürünün vazgeçilmez unsuru haline geldiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, şunları söyledi:

"Spor biliminin temelini oluşturan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları, ulusal ve uluslararası düzeyde spor bilimine sınırlı ölçüde katkı sağlamaktadır. Ancak bu katkının gelişmeye ve zenginleşmeye ihtiyacı vardır. Diğer bilim dalları gibi spor eğitimi yapılanmasında da, üniversite çatısı altında artık bu alanın bir meslek adamı yetiştirme işlevinin dışında, toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek spor bilimine ihtiyaç vardır. Bu açıdan bakıldığında sağlık bilimleri, sosyal bilimler, eğitim bilimleri, fen bilimleri alanlarında olduğu gibi spor biliminin de üst bir yapıya kavuşması gerekmektedir. Ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunacak olan ÇOMÜ Spor Bilimleri Fakültesi, evrensel spor kültürüne sahip bireyler ve başarılı örnek sporcuları yetiştirecek eğitimcileri yetiştirmek hedefinden hareketle, bilimsel ve sosyal alanlardaki faaliyetleri başta olmak üzere, sportif etkinliklerle de Türkiye’nin önde gelen, dünyada saygın ve mezunları tercih edilen, uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip, paydaşların ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve etkili bir şekilde çözen öncü bir spor bilimi merkezi olacaktır.”

ÇANAKKALE, (DHA)
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ÇOMÜ BESYO, Spor Bilimleri Fakültesi oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  05:03
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:21
Sayfa Başı