Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çoğu ölümcül 43 tornavida darbesine "basit yaralama" davası

TORNAVİDA CANAVARI SERBEST Mİ KALACAK? Eşi Hasret K.'yı tornavidayla, çoğu ölümcül olmak üzere 43 yerinden yaralayan, 4 çocuğunun önünde gerçekleşen saldırıda bir çocuğunun da yaralanmasına sebep olan Yakup K., bugün "basit yaralama"dan mahkeme karşısına çıkıyor. Eşini öldürmekle tehdit etmeye devam ederken kadın örgütlerinin "öldürmeye teşebbüsten Ağır Ceza'da yargılanmalı" itirazı sonucu ancak tutuklanan zanlı, iddianame değişmezse bugün serbest kalabilir.

Tornavidayla, üç, beş değil, tam 43 darbe. Yaraların, çoğu bedenin üst bölgesinde; kafa, yüz, boyun, kalbin yakını… Yani ölümcül. Nitekim acil ameliyatla kurtuldu Hasret K.

Kocası Yakup K., vurmaya, ancak büyük oğlu bıçağı kaparak araya girdiği, komşuları kapıyı yumrukladığı için ara verdi. Eylemini tamamlayamadan kaçtı. Aşağıda, belli bir noktada kendisini bir araba beklemekteydi. Günlerce serbest dolaştı, hatta eşi ve çocuklarının oturduğu evin karşısındaki iş yerinde çalıştı, uzaklaştırma kararlarına uymadı, tehditlerine devam etti.

ADLİ TIP RAPORU ÇOK AÇIK AMA…

Savcının önüne gelen dosyada, Kartal Anadolu Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nün raporu vardı: Yaraların çoğunun hayati tehlikeye yol açtığını belirtiyordu açık açık. Olayın tanığı 4 çocuğun, olaydan sonraki günlerde tedbir kararına rağmen evinin karşısında çalışıp her gün tehdit eden kocaya karşı köpeklerle nöbet tutan komşuların ifadeleri de en az rapor kadar netti. Hepsi “Bu adam bu kadını öldürecek” diyordu. Yine de savcı, ancak dışarıdan müdahaleyle yarım kalabilen ölümcül tornavida darbelerini “basit yaralama” olarak nitelendirmeyi seçti. Sonuç: Hasret K.’nın kocası Yakup K. serbest bırakıldı. Hasret K. ise her gün öldürülme tehdidiyle başbaşa kaldı. Daha önce, şikayetlerine, koruma tedbirlerine rağmen “işini yarım bırakmamış” kocalarının kurbanı olan yüzlerce kadın gibi, korkuyla bekledi.

BUGÜN NE OLACAK?

Araya giren kadın örgütleri ve avukatların hukuki desteği ve itirazları sonucu, “zorla” tutuklanan Yakup K., bugün Kartal 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşmaya çıkıyor. Savcının, mahkemece kabul edilen iddianamesine göre yargılanırsa, yine serbest bırakılacak. Ve Hasret K.’nın ölüm döngüsü yeniden başlayacak. Belki de kısa bir süre sonra unutulmak üzere, kadın cinayetleri istatistiklerinde bir rakam haline gelecek.

İtiraz sürecinde Hasret K.’nın avukatlığını üstlenen Meriç Eyüboğlu, olayın “Tutuklanması için illa öldürmesi mi gerek?” sorusunun ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini belirtiyor. “Deliller toplanmadan, tanıklar dinlenmeden, oturulan yerden iddianame yazılmış. Bir kadının hayatıyla da oynanıyor işte” diyor. Hasret K. ise, “Ben artık bundan sonra neyin mücadelesini vereceğimi bilmiyorum, üç beş ay daha fazla yaşamanın mücadelesini vermeyeceğim ama bu açık” diyor. Yakup K.’nın avukatının bütün tedbir kararlarımı kaldırttığı Hasret K., soruyor: “Muhtemelen cezaevinde olduğu için, ama bu duruşmada serbest kalırsa benim savunmasız kalacağımı düşünen yok. Devlet bütün tedbirleri kaldırmış, ben tek başıma ne yapabilirim?” Hasret K. daha önce de “Yargı zorla ‘Git bu kadını öldür öyle gel’ diyor. Cezaevinden çıktıktan sonra beni bu adamdan kim koruyacak”diye isyan etmişti.

X