GAZİANTEP HABERLERİ

Çocuklarda yaz ishaline dikkat

DHA
18.07.2018 - 10:40 |Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, çocuklarda özellikle yaz aylarında artış gösteren ishal sorununa karşı aileleri uyardı

Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, yaz aylarının gelmesi ile birlikte çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishalin geldiğine dikkat çekerek, ishale karşı alınması gereken önlemlerle ilgili şu bilgileri verdi

"Her yıl milyonlarca çocuk ishale bağlı nedenler yüzünden hayatını kaybediyor. İshale karşı tedbir almak çok önemli. Özellikle sıcakların artması ile birlikte karşımıza çıkan bu hastalık en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları etkiliyor. Çünkü bu yaştaki çocuklarda bağışıklık sistemi tam olarak gelişmiyor. İshal, dışkı miktarının artması, dışkı kıvamının yumuşamasıyla meydana geliyor. Normalde 5-7 gün içinde kendiliğinden geçiyor. Eğer ishal bu süre içinde kendiliğinden geçmiyorsa sıvı kaybı artıyor. İshali tehlikeli yapan ishalin şiddeti ve sıvı ihtiyacının karşılanamaması. Sıvı kaybı giderilmezse, özellikle bebekler ve çocuklar için hayati tehlike oluşturabiliyor. İshalin en belirgin özelliği sıvı dışkı olmakla birlikte kusma, bulantı, ateş, dışkıda kan, karın ağrısı, halsizlik durumu da ortaya çıkabiliyor. İshali olan çocukların vakit kaybetmeden doktora götürülmesi gerekiyor."

Çocuklarda hastalığa farklı etkenlerin neden olduğunu söyleyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, "Sıcaklar gıdaların erken bozulması ve mikropların daha kolay üremesine neden oluyor. Bekletilen veya uygun koşulda saklanmadığı için bozulan gıdaların tüketilmesi, az pişmiş yiyecekler veya iyice yıkamadan ya da kirli suyla yıkanarak çocuğa verilen meyveler, sinek, böcekle temas eden gıdalar, kaynağı belli olmayan içme sularının tüketilmesi, kirli havuz veya deniz suyunun yutulması çocukların ishal olmasında önemli rol oynuyor" diye konuştu.

İshalin su ve tuz kaybına yol açarak çocuklarda ölümlere neden olabilen çok tehlikeli bir hastalık olduğunu yineleyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, ishalden korunmak için temizlik ve dengeli beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Uzman Dr. Tekinkuş, ailelere şu uyarılarda bulundu:

"Gıda, su ve temizlik korunmada ilk sırada yer almaktadır. Hastalıktan korunmak için kişisel hijyene önem verilmeli ve eller yıkanmalı. İçme ve kullanma suları temiz bir kaynaktan sağlanıp, temiz kaplarda, ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Çocukların kaynağı bilinmeyen suları tüketmesine izin verilmemelidir. Çiğ meyve ve sebzeler iyice yıkanmadan çocuklara verilmemeli, gıdalar özellikle sıcakta uzun süre bekletilmemeli, buzdolabında muhafaza edilmelidir. Hazır gıdalar bağırsak florasına zarar verdiği için çocukları paketlenmiş gıdalar ve açıkta satılan yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. İshal olan bebek aç bırakılmamalı, emzirmeye devam edilmelidir. Biberon ve emzik kullanılmamalı, kullanılan kaşık veya bardak kullanıldıktan sonra bir daha kullanabilmek için iyi dezenfekte edilmelidir. Sıvı kaybını önlemek için çocuğa bol su ve sulu besinler verilmelidir. Çocuğa doktor önerisi dışında hiçbir ilaç verilmemelidir."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuklarda yaz ishaline dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

19 Kasım 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:43
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:44
Sayfa Başı