"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Cildinize kış desteği

Hava sıcaklıklarının düşmesi bedenimizdeki pek çok organ gibi cildimizi de etkiliyor.

Aşırı soğuk dikkat edilmediğinde cildin bütünlüğünü ve güzelliğini bozabiliyor. Zaten bu nedenle de dermatologlar cilt bakımı konusunda kış aylarında da en az yaz kadar dikkatli olmamızı tavsiye ediyor.

Kış aylarında cildi korumaya devam etmek düşük faktörlü de olsa güneş koruyucu kremlerle dışarıya çıkmak bütün dermatologların ortak tavsiyesi.
Dermatologla kış aylarında özellikle nemlendiricilerden daha yoğun faydalanmamızı öneriyorlar. Tabiî ki bu arada antioksidan mucizelerden faydalanmayı da unutmamamızı istiyorlar. İsterseniz şöyle bir hatırlayalım:
Antioksidan vitamin, mineral ve moleküllerin en çok bulunduğu yiyecekler renkli kış meyve ve sebzeleri ve bizim öncelikle onlardan faydalanmamız gerekiyor. Ama isterseniz işin biraz daha detayına girelim, etkili bir kırışıklık önleme planı nasıl yapılır onu bir gözden geçirelim.

KIRIŞIKLIĞI ÖNLEME PLANI

Daha fazla domates ve domates ürünü tüketin: Domates ürünlerindeki likopenin güneş ışınlarının cilt yaşlandırıcı etkisini yüzde 20-40 oranında azalttığını gösteren çok sayıda araştırma var.
Omega-3 zengini balıklardan daha çok yararlanın: Omega-3 yağ asitlerinden EPA’nın güneş ışınlarına bağlı cilt hasarını azaltmada önemli bir etkisi olduğu belirlenmiştir.
Ülkemiz balıklarında da omega-3 bol miktarda mevcut: Uskumru, hamsi, levrek bunlardan bazıları.
Omega-6 yağ asitlerinden destek alın: Bitkisel yağlarda (zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçeği yağı) bulunan omega-6 yağ asitlerinin de cilt dostu olduklarını unutmayın. Ama fazla miktarlarının dost değil, düşman olabileceklerini de aklınızdan çıkarmayın.
Turunçgillerden zengin bir besin planı yapın: Sadece portakal, greyfurt tüketmekle yetinmeyin. Turunç kabuğunda bulunan “d-limonene” isimli maddenin cilt dostu olduğu belirlendi. Özellikle cilt kanserine karşı ciddi bir koruyucu olan d-limonene’den yararlanmak için portakal veya turunç kabukları ile hazırlanmış reçellerden tüketin. Bu gruptaki meyvelerde antioksidan, C vitamini, folik asit ve lutein de boldur.
Yeşil ve siyah çaydan yararlanın: Özellikle yeşil çayın güçlü bir cilt dostu olduğu kuşkusuz. Yeşil ve siyah çaydaki (daha az etkilidir) bu güç, ihtiva ettikleri polifenollerle ilişkilidir. Özellikle kateşinler çok güçlü antioksidan cilt destekleridir.
Daha çok sebze tüketin: Sebzelerin de en renkli olanlarını ve en tazelerini tüketin.
Keten tohumu ile barışın: Keten tohumunda omega-6 yağ asitlerinin de bulunduğunu bilirseniz, bu ucuz ama etkili besinin cildiniz için de önemli bir destek olduğunu unutmazsınız.
Ceviz, badem ve fındığı unutmayın: Yağlı tohumların tümü E vitamini, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri cildiniz için de dost besinlerdir.

ÖNEMLİ

Antioksidanlar cildi koruyor

Cildinizin özellikle hoşlandığı etkin antioksidanlardan birisi doğal bir karotenoid olan “Likopen”dir. “Likopen” en çok domates ve domates ürünlerinde bulunur.
Karpuz, pembe greyfurt ve kayısıda da mevcuttur. Ciltte birikmekte, cildi oksitleyici, yaşlandırıcı, serbest radikallerin zararlarından korumaktadır.
“Likopen”in dışında başka antioksidan destekler de var. Cildiniz bunlardan özellikle zeozantin, yeşil çay ekstraklarını, piknogenolleri, alfa lipoik asidi, koenzim Q-10 ve üzüm çekirdeği özütlerini sever.
Yeşil çayda bulunan EPCG ve benzeri antioksidanlar, üzüm çekirdeği yağında bulunan proantosiyanidinler ve çam kabuğu ekstrelerinden elde edilen piknogenoller, cildinizi yaşlanmadan korumada, çevresel yaşlanmaya engel olmada ustalaşmışlardır.
Cildinizi ağız yoluyla güzelleştiren “güzellik reçeteleri” arasına “gecesefası çiçeği yağı” yani “EPO” kapsüllerini de ekleyebilirsiniz.
Eğer güzellik vitaminlerinden daha iyi sonuç almak istiyor, bunlardan fayda yerine zarar görmekten çekiniyor, en azından boş yere para harcamak istemiyorsanız bunlara başlamadan önce “hangilerini, ne zaman, ne dozda ve ne kadar süre ile” kullanmanız gerektiğini öğrenmeye çalışın.
Bu listeyi elinize alıp eczaneye veya vitamin dükkânlarına koşmayın. Yoksa kucak dolusu vitamin hapıyla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.
Yeri gelmişken hatırlatalım: Son zamanlarda uzun süredir ağrı kesici olarak romatizmal hastalıklarda kullanılan “glukozamin sülfat” gibi maddelerin aynı zamanda birer cilt desteği olabileceğini gösteren çalışmalar var.
Glukozamin sülfat bulunan kapsüller selülit ile mücadelede kullanılmaya başlandı bile.

BİR NOT

En etkili cilt antioksidanları

-Alfa lipoik asit (et, süt, yumurta)
-Likopen (domates)
-EPCG (Kateşinler) (yeşil çay)
-Koenzim Q-10(ıspanak)
-C vitamini (portakal)
-Antosiyaninler (pancar)
-Zeozantin (ıspanak)
-Betakaroten (havuç)

X