"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Cildinize ’De Luxe’ bakım

İpek, inci, altın ve kaşmir gibi paha biçilmez kumaşlar ile madenler, bizi sadece dışarıdan değil içeriden de değerli kılıyor!

Kırışıklıkları azaltan, nemlendiren ve cildin ışıldamasını sağlayan kremlerin içeriklerindeki bu değerli maddeler, "kusursuz görünüm" vaat ediyor.

ALTIN: Cildi rahatlatıyor

Değeri paha biçilemez; tabii cilt için de... Minicik partiküllere bölünen altın, stresli ciltlere uygun formüllere dönüştürülüp bakım ürünlerine ekleniyor. Kızarıklıklar ve tahrişler üzerinde anında etkisini gösteriyor, cilt tamamen toksinlerden arındırılıyor. Günümüzde altın madeni cildin ışıltılı görünmesinde de olağanüstü etkili. Kremdeki altın tozları ışığı mükemmel bir şekilde yansıttığı için cildin doğal bir şekilde parlamasını sağlıyor. Benzer etkileri gümüş ve platin de veriyor. Gümüş tam bir hücre koruyucu ve kremlerin içinde de aynı şekilde doğal bir koruyucu görevi görüyor. Üstelik alerji potansiyeli oldukça düşük.

Ancak son dönemlerde, kozmetik dünyasının en yeni ve en değerli madenlerinden biri platin... Bu madde, cildin elastikiyetini artırıyor ve diğer içeriklere de tıpkı bir süper katalizatör gibi etki ediyor.

HAVYAR: Canlandırıyor

Mersin balığının küçük yumurtacıkları, cilt için mükemmel bir güzellik mezesi... Bu siyah altının ne kadar az bulunduğunu ve ne zorluklarla derin denizlerden çıkarıldığını düşünecek olursak, gerçekten de pahalı olması kaçınılmaz. Bir kilo değerli havyar için 7 bin euro’ya kadar çıkan bir ücret talep ediliyor.

Kremlerin içeriğinde yer alan havyar, hücre metabolizmasını harekete geçiriyor, cildin mikro sirkülasyonunu artırıyor, kolajen üretiminin azalmasını önlüyor ve dolayısıyla cildin bağışıklık mekanizmasını dengeliyor. Tüm bu özelllikler, havyarın zengin vitamin kokteylleri, protein ve oligo elementlerinden kaynaklanıyor. Bu karma etki, cilt hücrelerinde bir yapılanma fonksiyonu yaratıyor. Sonuç: Cilt belirgin bir şekilde pürüzsüz ve ışıltılı, kızarıklıklardan arınmış, göz altlarındaki koyu çerçevelerden kurtulmuş, siyah noktalardan ve tahrişlerden uzak bir hale geliyor.

KAŞMİR: Yumuşatıyor

Vücudumuz için kaşmir bir kazaktan daha yumuşak bir dokunuş olabilir mi? Bu lüks, bir süredir hem cilt hem de saç için geliştirilen kozmetik ürünlerinin içeriklerinde de yer alıyor. Tabii ki bunun bir nedeni var: Kaşmir, bileşimindeki protein ve saç yapı taşı olan keratin sayesinde saç tellerini güçlendiriyor. Tüm bu özelliklerinin dışında depoladığı nem ekstreleriyle de saçlara parlaklık ve yumuşaklık sunuyor.

Vücut bakım ürünlerinde ise kaşmir, hassas ciltlerde rahatlatıcı özelliğiyle öne çıkıyor. Hassas cildi tıpkı bir manto gibi koruma altına alarak, onun soğuk, zararlı maddeler ya da ekstrem klima değişimlerine karşı koymasına yardımcı oluyor.

İNCİ: Enerji sağlıyor

Gerçek incilerin parlaklığı benzersizdir. Bir midye, incisini koruyabilmek için yaklaşık 100 tabaka sedef üretir. Dolayısıyla yüksek değerli mineraller, oligo elementler ve proteinden oluşur. İşte bu enerji kokteyli, kozmetik endüstrisinin yaşlanmaya, elastikiyet kaybına ve yorgun görünmeye karşı savaşında önemli bir rol oynuyor.

İncilerden elde edilen aminoasitler, cildin acil durumlarda kendi kendine yetebilmesini sağlıyor. Kremlerin içeriğindeki un haline getirilmiş inci tozu, cilde aydınlık kazandırması, pigment lekelerini gizlemesi ve kılcal damarları kamufle etmesi bakımından etkili.

İPEK: Yeniliyor

İpeğin etken maddeleri yüzyıllardır Asyalı kadınların en büyük güzellik sırrı olarak biliniyor. Bu yüzden modern kozmetiğin ipeğin nimetlerinden faydalanmasına şaşmamak gerek. İpek, içeriğindeki cildin kendi yapısına benzeyen tam 18 farklı amino asitle mucizeler yaratıyor. Bu yüzden ipek ürünleri cilt tarafından kolaylıkla kabul görüyor. Üstelik alerji riski de neredeyse yok denecek kadar az... Özellikle hassas ciltlerdeki kızarıklıklara ve stresten olan sivilcelere karşı çok etkili. Doğal ipeğin içeriğindeki fibroin adlı protein, tıpkı küçük birer süngercik gibi ciltteki tüm olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Ağırlığının yaklaşık 300 katı kadar nem tutabiliyor, cildi kurumaktan koruyor ve kırışıklıkları düzeltiyor.

Süt neden zayıflatıyor

Sütün sağlığa yararını anlatan kampanyada "Heroes" dizisinin güzel yıldızı Hayden Panettiere de görev almıştı.

Bu sorunun en basit yanıtı: Süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan kalsiyum. Bugüne dek yapılan sayısız araştırma, kalsiyum alımı ile kilo arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Kandaki mineral değer, yağ oluşumunu engelliyor. Öyle ki, kalsiyum alımını gün içinde 400’den 1000 mg’a çıkaran kilolu kişilerin, daha hızlı kilo verdikleri gözlemlenmiş.

Yılbaşı öncesi güzellik kürü

Manikür yapmak, ayak bakımı yaptırmak, tüylerden kurtulmak... Özellikle yılbaşı arifesinde güzellik merkezlerini ziyaret etmek bir lüks değil, kesinlikle gereklilik...

AYAKLARA ÖZEL BAKIM Yılbaşı gecesi yüksek topuklu ayakkabılarınızla gece boyunca arz-ı endam edeceğiniz için, öncesinde 20 dakika sürecek bir özel bakıma asla hayır dememelisiniz. Özel bakım maskeleri, kısa süre içinde ayaklarınızın yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Ayak tırnaklarınızın mükemmel görünmesi içinse mutlaka pedikür yaptırmalısınız. Eğer manikür ve pedikür yaptırmıyorsanız, o zaman kozmetik markalarının el ve ayak etlerini yok eden ürünlerini deneyebilirsiniz.

TENİNİZE KIŞ GÜNEŞİ Zararlı UV ışınlarına en iyi alternatif şüphesiz solaryum ya da otobronzan ürünler... Eğer bu konuda sabırsızsanız, özlediğiniz mükemmel bronzluğu özel püskürtme yöntemleriyle elde edebilirsiniz. Solaryumlardan medet umanlar ise en az bir-iki kez bu merkezleri ziyaret etmek durumundalar... Sonuçlar uzun süre kalıcı oluyor. Otobronzan ürünlere gelince; artık birçok markanın serisinde yer alan krem ya da sprey formundaki ürünlerle, istediğiniz bronz tene evinizde ulaşabilirsiniz.

TÜYLERDEN KURTULUN

Acı ama gerçek... Bacakların en uzun süre pürüzsüz kalmasını sağlayan uygulama, aynı zamanda en çok can yakanı; yani ağda... Neyse ki artık ağda salonlarında ya da kuaförlerin özel ağda kabinlerinde tüylerinizden bir profesyonel yardımıyla kurtulmanız mümkün. Eğer tüm bu acılara katlanamam diyorsanız, o zaman size daha kısa vadeli birkaç önerimiz var: Epilatör, jilet ya da depilasyon...

KAŞLARA MÜKEMMEL FORM

Biliyor musunuz, kusursuz bir forma sahip kaşlar bakışları aydınlatıyor ve yüze genç bir görünüm katıyor. Profesyonel eller, ideal kaş şeklini vermekte hiç zorlanmıyor. Kaşlar alınırken yapılması gereken ilk şey, kaş çevresindeki fazla tüylerden kurtulmak. Bu, kesinlikle kaşların formunu inceltmek değil... Siyah bir göz kalemi yardımıyla renklendirmek ve sahip olduğu şekli bozmadan tüyleri almak bile sadece 15 dakikanızı alacaktır.
X