İZMİR HABERLERİ

Çiğli’de Kanser Anlatıldı

IHA
16.04.2015 - 10:04 |Son Güncelleme :

ÇİĞLİ BELEDİYESİ VE İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İŞBİRLİĞİNDE “ÇAĞIMIZIN VEBASI KANSER” KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ.

IHA

Çiğli Belediyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde “Çağımızın Vebası Kanser” konulu seminer düzenlendi.
Çiğli Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere, katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. “Çağımızın Vebası Kanser” konulu seminerde, kanser bütün detaylarıyla ele alındı. Seminere konuşmacı olarak katılan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğreti Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Hacıyanlı, kanserin nedenleri ve korunma yolları üzerinde dururken, Dahiliye Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Endokrinoloji Uzmanı Barış Önder Pamuk ise, kanserde beslenme alışkanlığının etkileri haklarında katılımcılara bazı bilgiler aktardı. Son olarak Dahiliye Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Onkoloji Uzmanı Yüksel Küçükzeybek ise, erken tanı ve kanser taramaları hakkında slayt gösterisi eşliğinde sunum gerçekleştirdi.
KANSERDE MORAL VURGUSU
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ölüm nedenleri arasında kanserin 2. sırada gösterildiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Hacıyanlı, "Kanserin sosyal ve moral yönü çok önemlidir. Kanserde medikal ve cerrahi yaklaşımların maliyeti oldukça yüksek olduğu için bunun önüne geçilmesinde doğru bir toplumsal beslenme alışkanlığının yaygınlaştırılması sağlanır, sigara gibi etmenlerle savaşılır ve fiziksel aktiviteler artırılırsa kanserin yarattığı olumsuz etkilerden uzaklaşmış bir toplum yaratılabilir. Hastalık değil ihmal öldürür, bunun unutulmaması gerekir. Kanserde tedavide başarı oranları artık daha yüksektir. Her şeyde olduğu gibi erken tanı hayat kurtarır ve kanserin tedavi sürecini kolaylaştırır” dedi.
Seminerin halkı bilgilendirmek açısından önemli olduğuna dikkat çeken Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan da, "Kanser ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalık olması sebebiyle yüreklerimize korku salmaya devam ediyor. Ama unutulmamalıdır ki kanseri erken tanı, doğru beslenme ve düzenli bir spor alışkanlığı ile yenebiliriz. Halkımızın kanser başta olmak üzere birçok hastalığa ilişkin bilgilendirilmesi için Çiğli Belediyesi olarak üniversitelerimizle işbirliği yaparak bilgilendirici seminer ve paneller düzenliyoruz. Kanser konusunda farkındalığın yaratılması çok önemlidir. Bu sayede tarama ve kontroller sonrasında yaşayacağınız çok vahim sonuçlara engel olabilirsiniz. Hayatın her alanında Çiğli halkının yanında olmaya, onlara yararlı hizmetler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Günümüzün bu en yaygın hastalığına ilişkin toplumsal farkındalığı artırabilmek adına bu anlamlı çalışmaları yürütüyoruz. Değerli hocalarımızı onların huzuruna getiriyor, bilgilerinden faydalanmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.
Seminere Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve müdürler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çiğli’de Kanser Anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Nisan 2015 tarihinde saat 10 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çiğli’de Kanser Anlatıldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:19
 • Güneş
  05:57
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:03
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı