MANİSA HABERLERİ

CHP'li Biçer'den yeni anayasa tanımlaması

DHA
18.03.2017 - 14:35 |Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın Turgutlu ilçesinde düzenlenen 'Bilim ve Felsefenin Işığında Anayasa' paneline katılan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, 16 Nisan'daki referandumdan 'hayır' çıkmaması durumunda tarihe 15 Temmuz Anayasası olarak geçeceğini ileri sürdü.
Eğitim-Sen Turgutlu Şubesi'nin Turgutlu Öğretmenevi'nde düzenlediği 'Bilim ve Felsefenin Işığında Anayasa' paneline CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Göçmen ve Sosyal Haklar Derneği Kurucusu Avukat Can Atalay katıldı. Moderatörlüğünü Eğitim- Sen Turgutlu Şube Başkanı Nacittin Durak'ın yaptığı panelin açılışında konuşan Eğitim-Sen Başkanı Nacittin Durak, "OHAL sürecinde sendikamızın üyesi bin kişi ile birlikte sendikamızın bir üst kuruluşu olan KESK'in üyesi üç bin kişi mağdur oldu. Referandum süreci aslında daha farklı açılardan ele almayı düşündüğümüz bir süreçti ancak bugün gelinen noktada ‘tek adamlık nedir?, sakıncaları nelerdir' konusu üzerinde duracağız" dedi.
Modern anayasaların monarşilere ve tek kişi yönetimlerine karşı oluşturulduğunu belirten Prof. Dr. Doğan Göçmen, "Günümüzde halkın en önemli özelliği örgütlülüktür. Bana göre bu anayasa değişim süreci ile birlikte halk, örgütlenme hakkını kaybedecektir" dedi.
"ANAYASALAR TOPLUMSAL UZLAŞIYLA YAPILIR"
CHP'li Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise anayasaların kolay yapılmadığını söyleyerek Fransa'nın ilk anayasasının insan derisiyle kaplı olduğunu hatırlattı. Biçer, "Biliyoruz ki bizim ülkemizde de anayasa, madenlerde ölenlerin, dövülerek yada bombalarla öldürülenlerin derisiyle kaplıdır. Ülkemizde şu anda bu anayasa sadece sarayın gündeminde var. Çiftçinin, taşeron işçinin, öğretmenin gündeminde yok. Anayasalar toplumsal uzlaşıyla yapılır. Bu süreçte birlikten söz edilemeyeceği için anayasa yapılamaz. Ben inanıyorum ki referandumda hayır çıkacak ama çıkmazsa da tarihe 15 Temmuz Anayasası olarak geçecektir. Çünkü 15 Temmuz'un gölgesinde yapılıyor. Ancak tüm bu yaşananlara ve OHAL sürecinde olmamıza rağmen yine de şer gibi görünen bu süreci hayra çevireceğiz. Her eve gideceğiz toplumun üzerindeki ataleti atacağız" dedi.
Sosyal Haklar Derneği Kurucusu Can Atalay ise, 'hayır'ın bu ülkeyi kurtarmayacağını ancak ileri doğru atılmış bir adım olacağını savundu. 16 Nisan'da sandıktan ‘evet' çıkması halinde yargı mekanizmasının ortadan kalkacağını öne süren Atalay, halkın bilgilenmesinin önemli olduğunu belirtti. Son olarak sözü alan Baro Başkanı Avukat Ali Arslan ise anayasa sürecinde maddeler üzerinde yapılacak değişikliklere değindikten sonra "Biliyorsunuz 2010'daki referandumda Manisa'da yüzde 51 Hayır çıkmıştı. Şu anda Manisa'da ‘Hayır' önde. Bundan sonra kalan süreçte daha çok çalışarak 'hayır' oylarını artırmalıyız" diye konuştu.

Doğan ÇİZMECİ / TURGUTLU (Manisa), (DHA)
FOTOĞRAF
 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden CHP'li Biçer'den yeni anayasa tanımlaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mart 2017 tarihinde saat 14 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Biçer'den yeni anayasa tanımlaması haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Ağustos 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:31
 • Güneş
  06:07
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  17:11
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  21:55
Sayfa Başı