İZMİR HABERLERİ

CHP'den istifa çıkışı

DHA
02.01.2017 - 11:23 |Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, İstanbul'da yaşanan 39 kişinin öldüğü terör saldırısından sonra "Bu durum bu kadar açıkken, bir hükümet yetkilisinin, istihbarat sorumlusunun, İçişleri Bakanı'nın çıkıpta özür dilememesi, istifa etme onurunu göstermemesi akıl alır gibi değil" dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, İstanbul'da yeni yılın ilk gününde yaşanan ve 39 insanın hayatını kaybetmesine yol açan terör saldırısıyla ilgili olarak, yaptığı yazılı şunları söyledi:

“Yanlış yapanlar kendileri gereğini yerine getiremiyorsa, o vakit iktidar gereğini yapsın. Aksi takdirde, bu olayları engelleyemeyen iş bilmezler yüzünden artan can kaybının sorumlusu da iktidardır. Bu acılar karşısında nedense, hangi teselli cümleleri sarf edilse manasız kalıyor. Bir türlü kabullenemiyoruz masum insanların katledilmesini. Terörü gerçekleştirenlerinde, destek verenlerin de amacı belli. Bizleri korkutarak sindirmek, bizleri bölmek ve çatıştırmak, Bizleri barıştan, kardeşlikten, cumhuriyetten uzaklaştırmak, Bizleri demokrasinin, adaletin, parlamenter sistemin dışına itmek. CHP olarak bu tehlikeye hep dikkat çektik ve asla bu ayrışmaya izin vermedik. Hükümete her fırsatta bu terör belasından kurtulmak için destek verdik. Terörle mücadelenin yanında yer aldık, bu mücadelede yapılan yanlışları hep dile getirdik ve halkımızla paylaştık.

"İSTİFA YOK, AKIL ALIR GİBİ DEĞİL"

Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem İŞID'in hem PKK'nın eylemleri büyükşehirlerimizi hedef almışken, uluslar arası istihbarat örgütleri sürekli kendi vatandaşlarını Türkiye'de belli yerler için uyarırken, yeni yıl sebebiyle insanların topluca olacağı yerler belliyken bizim istihbaratımız ne iş yapar? Nasıl olur da İstanbul'da teröristler ellerinde otomatik tüfeklerle cirit atar ve 7 dakika boyunca sürdüğü belirtilen saldırıda nasıl olur da müdahale bu kadar geç yapılır ve terörist elini kolunu sallayarak kayıplara karışır. Çok açıktır ki, büyük bir istihbarat zafiyeti, terörle mücadele ve önlemede büyük bir acemilik ve iş bilmezlik var. Bu durum bu kadar açıkken, bir hükümet yetkilisinin, istihbarat sorumlusunun, İçişleri bakanının çıkıpta özür dilememesi, istifa etme onurunu göstermemesi akıl alır gibi değildir."

"MESAİNİZİ BAŞKANLIĞA DEĞİL TERÖRE HARCAYIN"

CHP İzmir İl Başkanı Güven, sorumluların görevlerinden istifa etmeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu kadar mı koltuk makam sevdalıları tarafından yönetilir olduk, bu kadar mı beceriksiz bir istihbarat ağımız var. İstifa ederek 'bunca insan öldü, ben bu işi yapamıyorum' deme erdemini gösterecek bir kişi bile yok mu bu iktidarda? Bunca olay yaşandı, 39 hayat yitip gitti, bu işi engellemesini beklediğimiz kişiler çıkıp terörü lanetliyor, 'terörü kazıyacağız' nutukları atıyor. Bulabildikleri tek çözüm bu. İstifa hatırlatıldığında 'istifa neyi çözer' pişkinliğini gösterenlere söyleyelim, sizin gibi iş bilmez, beceriksizlerin istifası çok şeyi çözer. İşini bilen, mesaisini başkanlık sistemini getirmeye değil, terörü bitirmeye adayacak isimlere yer açılır. Terörü kahramanlık nutuklarıyla bitiremeyeceğini bilen yöneticiler, içinde bulunulan zafiyeti çözer belki de, bu da terörü bitirmek için bir başlangıç olur."

"HALKIMIZ BİRLİĞİMİZDEN TAVİZ VERMEMEK ADINA HEP İKTİDARA DESTEK OLDU"

Güven, halkın birlikten taviz vermemek adına iktidara hep destek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"CHP olarak, terör konusunda her aşamada iktidara destek verdik, ne yasa istiyorsanız meclisten geçirelim dedik. Halkımız içi yandı, hayatı karardı ama terör karşısında birliğimizden taviz vermemek adına hep iktidara destek oldu. Ancak bu destekler veriliyor diye, kimse yitip giden canların hesabını sormayacağız, bu mücadelede yapılan yanlışları dile getirmeyeceğiz sanmasın. Yanlış yapanlar kendileri gereğini yerine getiremiyorsa, o vakit iktidar gereğini yapsın. Aksi takdirde, bu olayları engelleyemeyen iş bilmezler yüzünden artan can kaybının sorumlusu da iktidardır. İstanbul'daki son alçak saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlarımızın acısını derinden hissediyoruz. Ölen insanın milliyeti, ırkı, dili, dini bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Hayatını kaybeden her insanın üzüntüsünü yaşıyor, yasını tutuyoruz. Ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Yaralı tüm insanlarımıza acil şifalar diliyor ve 'artık Yeter. Nutuk ve bahane dinlemek değil, sonuç almak istiyoruz" diyerek, Birliğimizden, kardeşliğimizden ve demokrasi mücadelemizden taviz vermeden, İnşallah 2017'de yaşadığımız ilk acı, son acımız olur temennisiyle Milletimize baş sağlığı diliyoruz."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden CHP'den istifa çıkışı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ocak 2017 tarihinde saat 11 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'den istifa çıkışı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

02 Ağustos 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:30
 • Güneş
  06:07
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  21:59
Sayfa Başı