İZMİR HABERLERİ

CHP'de ortak kaygı yerel seçimler

DHA
06.08.2018 - 19:22 |Son Güncelleme :
DHA

CHP Genel Merkezi, muhalif kanadın olağanüstü kurultay için topladığı imzaları yeterli  bulmadı. Genel merkezin aldığı kararın ardından, İzmir'de imza veren ve imza verilmesi için çalışan kurultay delegeleri kaygılarını paylaştı. Delegeler, kurultay kararı alınmamasının yerel seçimlere başarısızlık olarak yansıyacağı görüşünde.

CHP'de olağanüstü kurultay yapılması için imza veren eski il Başkanı Alaattin Yüksel, genel merkezin kararını değerlendirdi. Siyasi partiler yasasına aykırı bir tüzüğün olmaması gerektiğini ifade eden Yüksel, atanmışlar hariç seçilmiş delegelerin yarıdan fazlasının kurultay istediğini ve bu sayısının son derece yüksek olduğunu vurguladı. Yüksel, genel merkezin tereddüt etmeden kurultay kararı alması gerektiğini savunarak, "Son yapılan seçimlerde zaten partimiz kötü bir sonuç aldı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun 9 yıllık genel başkanlığı döneminde en düşük orana inildi. Bu durumda yerel seçimlerin büyük bir hüsran ile karşılaşabiliriz. Bizi yerel seçimlerde facia bekliyor" diye konuştu.

'KÖTÜ GÜNLER BİZİ BEKLİYOR'

Partide 'imza vereler, vermeyenler' şekilde ayrışmanın yaşandığını belirten Alaattin Yüksel, "Belki bundan sonra mahkeme süreçleri olacak. Partimiz açısından son derece kötü bir süreç. Parti yöneticilerinin hızlı bir şekilde bu durumu önlemeleri gerekiyor. Genel başkan ilgili arkadaşlarımızı, parti akil adamları, Muharrem İnce'yi çağıracak, demokratik bir tüzük hazırlanması için harekete geçmeli. Önce demokratik bir tüzük üzerinde uzlaşalım. İlerici, kapsayıcı program hazırlığına girişelim" dedi. Uzlaşarak kurultaya gitmek gerektiğini, partinin bölünmüşlük duygusundan kurtulmasının ancak bu şekilde mümkün olduğunu ileri süren Yüksel, şunları söyledi:

"Tek vücut olarak, anlayışını, kadrolarını yenilemiş, programını yenilemiş ve güçlü şekilde yerel seçimlere gitmeliyiz. Yoksa hem CHP açısından hem de Türkiye açısından kötü günler bizi bekliyor. CHP'nin başarısız sonuçları ile AKP'ye ülkeyi teslim ederek cumhuriyet ve cumhuriyet değerlerinden Türkiye'yi yoksun bıraktık. Bunu daha fazla sürdüremeyiz."

'SİYASİ SONUÇLARI AĞIR OLACAK'

İzmir'de imza toplayan delegelerden biri olan CHP İzmir İl eski Başkanı Asuman Ali Güven de, yüksek rakamda imza toplandığı halde kurultaya gidilmemesinin yanlış olduğunu kaydetti. Güven, "Genel başkanın güven tazelememesi bana göre son derece yanlış bir anlayış. Antidemokratik bir tüzük maddesine dayanarak partinin kurultaydan kaçınması, parti içi birlik ve beraberliği büyük ölçüde zedeleyecek. Parti içi kutuplaşma büyüyecek. Bunların siyasi sonuçları da ortaya çıkacak. Yerel seçimlerde büyük sıkıntılar yaşayacağız. Kimler aday olacak, hangi tarafın adayı desteklenecek gibi tedirginlikler, huzursuzluklar etkili olacak. Bunun da siyasi sonuçları CHP açısından ağır olacak. O nedenle CHP'nin bir an önce kurultay kararını vermesi gerekiyor. Kurultay talebi olanların bu taleplerinde vazgeçmeleri artık mümkün değil. Israrcı olacaklar ve bu da ilişkileri karşılıklı olarak zedeleyecek. Genel başkanın güven tazelemesine gitmesi gerekiyor. Sayısal çoğunluk yoksa genel merkezin kurultaydan kaçınmasına da gerek yok. Madem çoğunluk genel merkezden yana gitsinler kurultaya güven tazelesinler. Aksi takdirde İzmir'de bile yerel seçimlerde büyük kayıplarımız olur. Bu duruma düşmemesi için genel başkanın acilen kurultayı toplaması gerekiyor" dedi.

'KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK İSTİYORUZ'

CHP Bornova eski ilçe Başkanı Nevzat Kavalar ise partinin ipe un serdiğini savunarak, "Kurultay yapmama kararı aldılar, sonuçlarına katlanacaklar. Yerel seçimlerde başarılı olmamız gerekiyor ki bunun sonuçları genel seçimlere yansısın. Yerel seçimlerde başarılı olursak ancak iktidar şansımız olur" diye konuştu. İmza toplanma konusunun bir uyarı olduğunu fakat o uyarıya genel merkezin kulaklarını tıkadığını ileri süren Kavalar, şöyle dedi:

"İlla 630 imza mı olması gerekiyor?  Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 'Getirin 605 imzayı biz tamamlayalım' dedi. Buyurun tamamlayın. Bize göre 630 imza verildi, onlara göre 605. Sadece genel başkan değişikliği için kurultay istemiyoruz. Partide köklü bir değişiklik için kurultay istiyoruz."

Umut KARAKOYUN/ İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'de ortak kaygı yerel seçimler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mayıs 2021, Pazar
 • İmsak
  04:13
 • Güneş
  05:52
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı