ÇORUM HABERLERİ

ÇESOB Başkanı Kılıç'tan meslek ustalarına çağrı

AA / Gazi Nogay
28.01.2015 - 11:24 |Son Güncelleme :
ÇESOB Başkanı Kılıçtan meslek ustalarına çağrı
AA / Gazi Nogay

ÇORUM (AA) - Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ile yeni girişimcilere faizsiz kredi uygulamasının başladığını bildirdi.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarlara kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın 21 Ocak tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla esnaf ve sanatkarlara büyük kolaylık sağlayan kredi uygulamalarının hayata geçtiğini belirtti.

Alınan kararla el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik ve bu işlere benzerlik gösteren, Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkara pozitif ayrımcılık yapılacağını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

"Bu meslek erbabının 2015 yılında kullanacağı kredilerin faizinin tamamı hazine tarafından karşılanacak, esnafımızın cebinden faiz ödemesi çıkmayacaktır. Bu kolaylık unutulmaya yüz tutan bu mesleklerde faaliyet göstermek suretiyle kültürel ve sanatsal değerlerimizin dünden bugüne yeni kuşaklara aktarılmasında köprü işlevi görenlere, hükumetimizin gösterdiği vefanın bir göstergesidir. Yeni düzenlemeyle ayrıca kredi başvuru tarihi itibariyle, en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlar da sıfır faizle kredi kullanma imkanına kavuştu."

Kılıç, imalat ve tamirat ile hizmetle ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için ödenmesi gereken faizin yarısının da hazine tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden ÇESOB Başkanı Kılıç'tan meslek ustalarına çağrı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇESOB Başkanı Kılıç'tan meslek ustalarına çağrı haberi güncellenecektir.

ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:22
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:27
Sayfa Başı